WordPress ile birlikte varsayılan ayar olarak gelmekte olan yönetici paneli yani wp-admin sayfası, bazı kötü amacı olan kişilerin hedefinde sürekli olarak yer almaktadır. Açık kaynak kodlu bir yazılım olması sebebiyle WordPress’i internet sitelerinde kullananlar bu detaya özen göstermelilerdir. Kötü amacı olan bilgisayar korsanlarının hedefinde yer almamak için ise en pratik yöntem olarak yönetim panelinin bağlantı adresini değiştirmektir.

Yönetim Paneli (wp-admin) URL’si Nasıl Değiştirilir?

İlk adım olarak wordpress admin paneline girişinizi yapın.

Sonrasında Eklentilere > Yeni Ekle yolunu izleyerek Lockdown WP Admin adlı eklentiyi siteye kurun.

Eklentiyi kurma işlemini gerçekleştirdikten sonra yönetim paneli ekranınızın sol kısmında Lockdown WP adlı seçeneği görebilirsiniz.

Lockdown WP seçeneğine giriş yaparak ayarlarınızı değiştirerek /wp-admin bağlantı yolunu gizleyerek veya tercihinize göre değiştirerek, admin olarak girişinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Yönetim paneli bağlantı yolunu değiştirdiğinizde, isim olarak seçtiğiniz bağlantı sizin bundan sonraki yönetim paneli URL adresiniz olacaktır. Örneğin /xyz olarak bir bağlantı yolu belirlerseniz yaptığınız değişikliklerden sonra siteniz.com/xyz yolunu izleyerek yönetim paneline gidebilirsiniz.

 

WordPress’te Yönetim Paneli URL’si Nasıl Değiştirilir?
Etiketlendi:             

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.