Günümüzde, webmaster forumları olsun, seo blogları olsun hepsinde verilen yegane öneri; Özgünlük ve Güncellik. Bu iki durumun önemli herkes tarafından kabul edilmiş bir gerçek dahi olsa, neden bu kadar önem verildiği ve websitemizi nasıl etkilediği aslında çoğunluk tarafından bilinmiyor.

Olayı ilk olarak Google ve indexlenme açısından ele alalım. Google, programladığı örümcekleri sayesinde sürekli siteleri gezen ve bu sayede sitelerin yeni konularını arama sonuçlarına ekleyebilme mantığıyla çalışan bir arama motoru. Ardında farklı fonksiyonlar yattığı düşünülse de indexleme temeli budur. Websiteler arasında gezen örümceklerin benzer içerikleri algılaması veya bir şikayet durumunda içeriklerin incelenmesi düşünüldüğünde özgün içeriğin önemini daha iyi kavrıyoruz. Özellikle Google’ın kopya içerikle ilgili olarak siteleri bünyesinden silmemesi için özgünlüğe önem vermemiz gerektiğini biliyoruz.

Özgünlük ve güncelliğin öneminin bir diğer boyutu da kullanıcıların ilgisini kazanmaktır bence. Bir düşünelim, bir websitesine giriyorsunuz üç gün, beş gün. Her defasında aynı içerik en üstte, uzun zamandır yazı girilmemiş. Önceki yazılarını da inceler misiniz? Sanmıyorum.
Ya da bir sonuç için arama yaparken yaklaşık altı veya yedi sitede aynı yazıyı görüyorsunuz birebir. O sitelerde farklı bir içerik görseniz aktiflik süreniz artmaz mıydı? Tabii ki de artardı. En azından okuma zahmetinde bulunurdunuz.

İşte Özgünlük ve Güncelliğin önemi budur. Özgün ve Güncel siteler kullanıcılar ve Google tarafından sevilir, takipçi sayılarını yüksek tutarlar.

Websitelerde Özgünlük ve Güncellik Neden Önemlidir?

Websitelerde Özgünlük ve Güncellik Neden Önemlidir?” üzerine bir düşünce

  • 13 Ağustos 2015, 08:26
    Kalıcı bağlantı

    Kısa ancak güzel noktaya değinen bir yazı olmuş. Tabi bir yazı ya da site için güncel ve özgün olmanın yanısıra okuyucuya katma değer sunan içerik de girilmesi önemlidir. Bazı site veya bloglarda sadece geyik muhabbeti seviyesinde yazılar yer alırken bazı bloglarda da site sahibinin okuyucusuna fayda sağlayacak içerikler girebildiğini görebiliyoruz. Sonuç olarak internet ortamını da biri sahne olarak ve blog yazarlığını da sahnede performans sergilemek olarak düşünürsek izleyicinin zamanına değecek ve ona birşeyler katacak şekilde performans göstermek gerekir. Gerçek manada fayda sağlanabiliyorsa otomatik olarak arama motoru başarısı yanında gelecektir. Tabi siteyle ilgili site içi SEO kavramını yani teknik kısmı hariç tutuyorum.

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.