Siz değer webmaster arkadaşlarıma bir yararım dokunsun diye googlenin yeni sosyal ortamındaki ufak bir ayrıntıdan bahsetmek istiyorum. Bu facebookta ki gibi beğen butonuna benzer +1 butonudur. Bu butonu sitemize yerleştirerek sitemizdeki kullanıcıların bu butona tıklayarak sitemizi paylaşmasını sağlayabiliriz. Googlenin yaptığı bu yenilik sıralama mantığınıda etkilemektedir. Nasıl diyeceksiniz sizin sitenizde bulunan butona abone olan herhangi bir kişi arama yaparken eğer sitenizde arama yaptığı içerikle ilgili bir konu var ise öncelikle sizin konunuz o kullanıcının önüne gelecektir. Tabi buda size hit demektir. Bu mantıklı ve kullanılması gayet kolay bir araçtır. Her websitesinde olması gerekmekte bence. Ben wordpress sitesi kullanıcısı olaraktan kullanmayı seviyorum.
1- Peki bu +1 arama sonuçlarına etki edermi?
Yukarıda belirttiğim gibi sizin sitenize abone olan kişiler arama yaptıklarında ( google hesabı aktif ise ) aradığı içerik sizin sitenizde varsa öncelikle sizin sitenize yönlendirilir.
2- Peki bu +1 ‘i eklersem hitlerim artar mı?
Ne kadar çok +1 kullanıcı sayınız olursa zamanla hitiniz artabilir. 1. Maddenin sayesinde 
3- Peki google +1 ‘i herkes görüp abone olabilirmi ?
Herkes görebiliyor fakat herkes abone olamaz. Neden diyecek olursanız kullanıcının bir gmail hesabı ( google hesabı ) olması şarttır. Diğer türlü +1 e bassa bile etki etmeyecektir. :)

İsterseniz şimdi bu butonu nasıl ekleyeceğimizi açıklayalım.
Gmail hesabınız ve webmaster sekmesini aktif olduğunu varsayarak anlatmak istiyorum. Şu Sayfayı açıyoruz..
Karşımıza şu şekilde sayfa gelecek.

Bu sayfadan google +1 abone sekmesinin görünürlüğünü seçiyoruz. Ve bize aşağıdaki textarea kısmında kod verecek. Bu kodlardan ilkini
() bunun altındaki kodu ilk de dahil kopyalıyoruz sitemizde footer ( alt kısım ) veya header (üst kısım) kısmına yapıştırıyoruz.
Daha sonra kopyaladığımız kodun altındaki () bu yazının altındaki kodu alıp sitemizde nerede görünmesini istiyorsak oraya yapıştırıyoruz..
İsterseniz Bu anlatımı birde video şeklinde dile getirelim.

Google +1 Butonu Siteye ekleme
Etiketlendi:                                         

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.