dofollow-nofollow-nedirGünümüzde websitelerin artması ve kodlamanın temellerinin bir çok kişi tarafından bilinmesiyle bazı terimler de popüler olarak sanal ortamda gezinmeye başladı. Özellikle web ile ilgili kişiler bu terimleri her geçen gün duyuyorlardır.

Web siteleri arasında link alım satımında esas alınan bir sistem var. Bu sistemde linke do veya no komudu vererek takip edilmesini sağlarız ve onu site bizi referansı olarak gösterir. Eğer aldığınız linki yazarken

<a href=”http://siteadi.com” rel=”dofollow”>site adı</a> şeklinde yazarsak siteye referans olmuş,

<a href=”http://siteadi.com” rel=”nofollow”>site adı</a> şeklinde yazarsak sadece link olarak eklemiş oluruz.

dofollow-nofollow-nedir

Dofollow eklenen siteler, bizim sitemiz üzerinden link çıkış olarak görülür. Nofollow olarak eklenen siteler ise sadece ziyaretçiler tarafından görülür ve arama motorları tarafından dikkate alınmazlar. Özellikle sitelerinde çok fazla link çıkışı olan kişilerin hangi linklerinin dofollow olduğunu kontrol etmeleri gerekmekte çünkü aşırı link çıkışının olumsuz etkileri olduğu bilinmektedir.

Bununla beraber link alım-satımı yapıldığında yazılan siteler dofollow olarak yazılmalıdır. Aksi taktirde size link veren siteye herhangi bir faydası olmadığı için boşuna bir alım satım olmuş olacaktır.

 

Dofollow ve Nofollow Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.