Yandex’in Türkiye‘ye karşı ne kadar ilgili olduğunu günümüz teknolojisinde çok rahat görebiliyoruz. Yandex ünlü arama motoru ilk olarak Rusya’da hizmete başladı. Rusların olan bu şirket , Türkiyede ofisini açtı. Yandex’in tarayıcısını tanıtacağız. Kedilerin en sevdiği oyuncakları olan yün yumağını bilirsiniz. Yandex’in tarayısında kullandığı logo bir yün yumağı.. Yanlış duymadınız bir yün yumağı , Sarı olan bu yün yumağı göze çok hoş geliyor. Kendi masaüstümde duran simgesini screenshot olarak çektim. Buyurun ;

Şuan için yandex’in tarayıcı hizmetinin Türkçe dil desteği mevcut değil. Önümüzde ki günlerde çıkacağı öne sürülen bu destek sayesinde artık Türk yandexdaşlarda bu hizmetten yararlanabilecekler.

Soru : Peki yandex’in bu hizmette kullandığı sistem alt yapısı nedir ?

Yandex’in bu hizmette kullandığı sistem alt yapısı tamamı ile google chrome ‘dur. Google chrome genç webmasterlar için google tarafından üretilmiş bir açık kaynak kodlu tarayıcı sistemidir. Yandex bu sistemi kullanmaktadır. Zaten yüklediğinizde google chrome’a ne kadar çok benzediğini göreceksiniz.

Soru : Peki yandex neden kendi tarayıcı sistemini yapmıyor ?

Bu sorunun cevabında kendi cevabımı belirtmek isterim. Bence yandex’in gelişmiş bir alt yapısı yok. Diğer hizmetlerine bişey demiyeceğim. Sadece tarayıcı hizmetinde gelişmiş değiller.

İyi günler dilerim.

Yandex tarayıcı : Tıkla ve indir.

 

Yandex tarayıcı hizmeti.
Etiketlendi:             

Yandex tarayıcı hizmeti.” üzerine 6 düşünce

 • 08 Nisan 2012, 17:59
  Kalıcı bağlantı

  yeni tarayıcı Yandex i denedim aslında güzel bir tarayıcı sadece alışıla gelmiş görünümlerden biraz daha farklı yavaşda değil hem :)

  Cevapla
 • 08 Nisan 2012, 07:49
  Kalıcı bağlantı

  Öncelikle yandex-e dair paylaşımınızdan ötürü teşekkür ederim, yalnız yandex kısa süreliğinede olsa int üzerinde bulunan kullanıcıların %50-sini kapsamış bulunmakta ama herkes-in dediği gibide googleyi geçmesi imkansız, her bakımdan “Google arama motoru” üst düzeydedir iyi çalışmalar..

  Cevapla
 • 04 Nisan 2012, 19:50
  Kalıcı bağlantı

  tasarımı hoş gözüküyor ama selami arkadaşın dediği gibi çerezlerin googleyi geceçegini sanmıyorum

  Cevapla
 • 04 Nisan 2012, 11:15
  Kalıcı bağlantı

  Ben çok beğendim arama motorunu ve bizim ülkemize özen göstermeleri hoşuma gitti fakat google geçe bileceğini sanmıyorum.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.