windows-7-hizlandirma-yontemleriBilgisayarımızın özellikleri her ne kadar iyi de olsa bir zaman sonra harddisk ‘e çok veri yüklemekten ve format atmadan uzun süre kullanmaktan dolayı yavaşlamaya ve geç tepki vermeye başlıyor.

Format atamayacağımız durumlarda ise bazı teknik ve yollarla bilgisayarımızı mevcut olabildiği şekilde hızlandırabiliriz.

Bilgisayarımı nasıl hızlandırabilirim?

Çerez – Ön Bellek;

cerezlerHer ne kadar internette dolanırken bazen işimize yarıyor olsa da çerez ve önbellek dosyaları (örnek: önbellek dosyası : İnternet Explorer – Internet Temporary Files).Burada izlemiş olduğunuz videolardan ve baktığınız resimlerden kesintiler vardır.Bunlar her zaman bilgisayarınızda bir limite kadar saklı durur.Bunları silmeniz interneti ve bu sayede de bilgisayarınızı gözle görülür bir şekilde hızlandıracaktır.

Arkaplan-Programları ‘nı Kaldırmak;

Farkında olmadan yüklediğimiz ve kullanmadığımız programlar da aslında bilgisayarın arkaplanında sürekli çalışır bir vaziyette durmaktadır.Bu nedenle onlardan bazılarını kaldırmamız hızımıza katkı sağlayacaktır.

Başlat > Çalıştır > msconfig

Yazdığımızda çıkan pencerede “Başlangıç” sekmesindeki programlardan önemli olmayanlardan tik işaretini kaldırıp bilgisayara reset attığımız zaman fark görülecektir.

Kayıt Defterleri;

Bilgisayarımız verdiğimiz komut ve sistemleri unutmadığı için bunları da bir yerde dosyalamaktadır.Ccleaner programını ücretsiz indirerek çalıştırın.Ardından solda Kayıt Defteri bölümü ‘ne gelin. Araştır diyin ve bir süre bekleyin.Daha önce yapmamışsanız 2-3 dk beklemeniz gerekebilir.Ardından “bütün kayıt deflterlerini silin” diyin.Merak etmeyin regedit ile bağlandığımızdan farklı bir kayıt defterine işlem yapmaktayız.Arından “yedekleme” ‘yi seçin.

 

Bu 3 yol her ne kadar basit gözükse de sık uygulandığı taktirde yararlı olacaktır.

Windows 7 pc Hızlandırma Yöntemleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.