Telefon şarjının çabuk bitmemesi için ne yapılmalı

Gün geçmesin ki kullandığımız telefonların şarj süresi azalmasın. Telefonunuz var ve şarjınızın kullanım süresi çok mu düşük? İşte bu yazımızda telefon şarjının çabuk bitmemesi için nelerin yapılabileceğini sizler için araştırdık ve derledik.

Eski tür tuşlu telefonlara kıyasen yeni nesil akıllı telefonların şarjlarının çabuk bitmesi her telefon kullanıcının mustarip bir sorunudur. Telefonların şarjlarının çabuk bitmesinin birçok nedeni olabilmektedir. Bunların başındaki sorun telefonunuzun bataryasının ömrünün bitmesidir. Batarya ile ilgili sıkıntınız yok ise aşağıdaki maddelerde sıraladığımız şarjınızın bitmesine neden olan etkenler olabilmektedir.

Telefonun şarjı neden hızlı bitiyor?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere bataryanızın kullanım ömrünü tamamlamış olması telefonunuzun şarjının hızlı bitmesine neden olabilmektedir.

Telefonun şarjının bitmemesi için ne yapmalıyım diyenlere aşağıdaki çözüm önerilerini sunduk.

Telefonun şarjının bitmemesi için ne yapmalı?

Telefon şarjının çabuk bitmemesi için ne yapılmalı?
  • Kullanmadığınız uygulamaları silin ve telefonunuzu rahatlatın.

Kullanmadığınız uygulamalar, kullanmasanız bile arka planda işleyişini sürdürebilir bu yüzden kullanmadığınız uygulamaları telefonunuzdan kaldırmanız şarjın çabuk bitmesine yardımcı olacaktır.

  • İnterneti kullanmadığınız durumlarda Wifi – 4.5G kapatın.

Kullanmasanız bile açık halde bırakılan internet sağlayıcıları arka planda çalışarak telefonunuzun şarjının çabuk bitmesine neden olabilmektedir. Kullanmadığınız durumlarda telefonunuz ile internet bağlantısını kesmenizde fayda var.

  • Senkronize işlemleri yaptıysanız bunları kapatarak şarj süresini artırabilirsiniz.

Günümüz sosyal platformlarında birçok sosyal ağ ( facebook, twitter vs.) telefonunuz ile senkronize biçimde çalışmaktadır. Bu uygulamalarda senkronize işlemini kaldırarak telefonunuzun şarj yükünü hafifleterek şarjının çabuk bitmesine engel olabilirsiniz.

  • Parlaklık ayarını otomatikten manuel’e çevirin.

Birçok kişi için önemli bir detay olsa da. Otomatik parlaklık ayarı yapılması telefonunuzun ortamdaki ışığı sürekli kontrol etmesinden dolayı şarj kullanımı daha fazla olacaktır.

  • Telefonunuzu sürekli titreşimde kullanmayın.

Her gelen bildirimde titreşim özelliğini açtığınız takdirde bataryaya yüklenen yük daha fazla olacağından şarjınızın daha hızlı bitmesine neden olacaktır.

  • Konum özelliğiniz kullanmadığınız durumlarda kapalı kalsın.

Konum özelliği işimize birçok yönden fayda sağlamaktadır. Fakat sürekli açık olarak kullandığımızda şarjımızın daha hızlı bitmesine neden olmaktadır.

  • Telefonunuzu aşırı sıcak ortamlardan koruyun.

Aşırı sıcaklarda telefonunuz ısınacağı için soğutma ihtiyacı duyacaktır. Bu nedenle daha fazla çalışacak ve hayliyle daha fazla batarya kullanıp şarjınızın daha hızlı bitmesine neden olacaktır.

  • Gereksiz bildirimleri kapatın.

Kullanmadığınız uygulamalardan gelen bildirimleri kesinlikle kapatın. Gözle görülür biçimde şarjınızın kullanım ömrü artacaktır.

  • Telefonunuzun bataryasını değiştirin.

Yeni nesil telefonların batarya ömürleri 2-3 yıl olarak bilinmektedir. Eğer yukarıdaki adımları yaptığınız halde şarjınız yine çabuk bitiyorsa son çare olarak bataryanızı değiştirmek olacaktır.

Son olarak ufak bir tüyo: Telefonunuzun şarjının bitmesine yakın şarj etmezseniz veya şarjda telefonu kullanırsanız telefon bataryasının ömrünü daha çabuk bitirmesine neden olabilirsiniz. Bu nedenle telefonu şarja taktığınız hiçbir şekilde kullanmayın. Ve Şarj %30-40 üstünde telefonunuzu şarja takmayın.

Telefon şarjının çabuk bitmemesi için ne yapılmalı
Etiketlendi:     

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.