internetin-hiziEskiden 1mbit internet paketlerinin yaygın olduğu ülkemizde şimdi ise minimum 8mbit ve üstü aranmaktadır.İnternet dosyalarının boyutlarının ve kalitelerinin arttığı bu dönemde neredeyse hepimiz hızlı ve sorunsuz internete ihtiyaç duyarız.Genel olarak da bildiğimiz gibi internete 2 farklı yoldan bağlanırız.

İlk olarak evimizde ADSL ‘den direkt olarak LAN kablosu ile edindiğimiz internettir.Bu genelde masaüstü bilgisayarlarda kullanılır.

Diğer bağlantı ise Wi-Fi, yani kablosuz internettir.Bunlar da genelde birden fazla dizüstü bilgisayarının aynı anda bağlanmasını sağlar.

Bu esnada bir soru aklımızda oluşacaktır,Kablolu internet mi kablosuz internet mi daha hızlı ?

Fakat biri kablo ile bağlanırken diğerinin kablosuz olması aralarında hız farklılığı oluşturur mu?

Wi-Fi ile ilgili önemli bir husus mevcuttur.Bu da bilgisayarın ADSL ‘e olan uzaklığıdır.Eğer siz ADSL ‘den bir hayli uzaksanız ve internet gücünüz 5 üzerinden 1 ve ya 2 ise hızlı bir internete sahip olamazsınız.Fakat yan odada açık olan ADSL ‘e bağlanmanız sizin için bir sorun teşkil etmeyecektir.

Kablolu internette ise direkt kablo yoluyla bağlandığımız için bir nebze olsun daha sorunsuz bir internet bağlantısı elde edebiliriz.

Fakat internet hızını asıl belirleyen etken, internet sağlayıcınızın (Örneğin, TTNet, SuperOnline,Smile) size sunmuş olduğu ve ya sizin aldığınız internet paketindeki hız sınırıdır.8mbit ‘lik internet paketi almışsanız 14-15 mbit hız elde etmeyi beklemeyin.8mbit ‘lik internet paketi maksimum 10mbit ‘e kadar gelecektir.

Özetleyecek olursak internetinizi asıl etkileyecek olan sağlayıcının verdiğiniz hız sınırıdır.Bunun dışında WiFi kullanıyorsanız da ADSL‘i çok uzağınızda tutmayın.

Kablolu internet mi kablosuz internet mi daha hızlı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.