Hafıza kartı normal telde çalışır durumda fakat pcye takdığımızda içine ne şarkı atabiliyoruz, ne mp3 nede baksa bir şey yani bilgi yükleyemiyoruz.(enginuslu.com ) Fakat hafıza kartından bilgileri alıp bilgisayarımıza atabiliyoruz.. Hafıza kartına yüklemek istediğimiz anda karşımıza şu şekilde uyarı geliyor..:

Disc yazmaya karşı korumalı.

Korumayı kaldırın veya başka bir disc kullanın..

Evet genelde bu hatayı alırız.. Peki neden bu hata Sebebi gayet basit.. Aslında tek hatadan dolayı suçlamak suçtur.. Çünkü birçok sebebten dolayı bu hatayı verebilir..
Bu hataları ve çözümleri yazalım şimdide:

1. Hafıza kartınızdaki Lock kısmı etkin durumda olabilir..

Hafıza kartında lock kısmı nerede diyecek olursanız :

lock kısmı

Çözüm: Bunu pasif hale getirip tekrar deneyin..

2. Bilgisayarınızdaki  Herhangi bir program bu diski engellemiş olabilir.. ( Örneğin pcnize hakim olan anti-virüs programları..)

Çözüm: Bu bilgi ile kesin çözüme ulaşılabilir arkadaşlar.. Eğer pcnizde antivirüs programı mevcut ise bu antivirüs programını devre dışı bırakıp öyle işlemyapmayı deneyin, % 80 sorun ortadan kalkacaktır.. Anti virüs değilde Herhangi bir baksa programda bu Disce işlem yapmamızı engelleyebilir.. Bu nedenle Pc’ye hakim olan programları etkin dışı yapıp tekrar deneyerek olumlu sonuca ulaşabilirsiniz….

3. Sorun hafıza kartınızdada kaynaklanabilir..

Çözüm: Telefonunuzu telefonunuzda biçimlendirip. Pc’ye tekrar takıp bilgi atmayı denerseniz Sorun ortadan kalkacaktır.. ( biçimlendirmeden önce hafıza kartını pcye takıp yedekleme yapabilirsiniz. Bilgi yükleyemiyoruz sadece bilgi alabiliriz Telefon hafızasından ;) )

4.Kart okuyucunuz bozulmuş veya işlem göremez halde olabilir..

Çözüm: kart okuyucunuz yani pcye bağlantı yaptığınız bölümün bağlantı noktaları arasında değmeme veya iletmeme gibi durumlar olabilir.. Bu durumda kart okuyucunun içini yani hafıza kartının temas ettiği yerleri dikkatlice temizlemenizi öneririm.. Buda çare etmezse başka bir kart okuyucu ile dosya bilgi aktarımı deneyin…

5. Halamı Sorun devam ediyor..

Çözüm: Hafıza Kartını alıp teknik servise götürün veya en kısa yoldan hafıza kartınızla vedalaşın.

Umarım Sorununuz hal olmuştur.. 5. Maddeye gelmeden inşallah çözersiniz arkadaşlar..

Disk yazmaya karşı korumalı hatası çözümü !

Disk yazmaya karşı korumalı hatası çözümü !” üzerine 3 düşünce

 • 27 Eylül 2013, 21:37
  Kalıcı bağlantı

  gerçekten çok faydalı olmuş bende kaç siteye baktıysam hepsi karmaşık anlatmıştı sadece lock a basmam yeterlıymıs çok teşekkürler rr ..

  Cevapla
 • 06 Ekim 2012, 21:54
  Kalıcı bağlantı

  yorum yapmayı bir borç bildim.kaç tane form sitesine baktıysam aktif hale getirmek le alakalı hiç bir şey yazmıyordu.bu sitede denen aktif işlemini yaptım ve sorunu çözdüm.emeğinize sağlık arkadaşlar.teşekkürler.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.