Bilgisayarım kaç çekirdekli nasıl anlarım? İşte cevabı

Belki bilgisayarınızı uzun zaman önce aldınız ve çekirdek sayısını hatırlamıyorsunuz veya yeni bir bilgisayar alacaksınız ve emin olmak için kendiniz kontrol etmek istiyorsunuz. İşte bugün sizlere bilgisayarlardaki çekirdek sayısını nasıl öğreneceğinizden bahsediyoruz.

Bilgisayar çekirdeği nedir ne işe yarar öncelikle bu iki soruya cevap bulalım.

Hız fonksiyonlarını bu çekirdekte toplandığı için bilgisayar çekirdeği bilgisayarın hızı ile doğru orantılıdır. Çekirdek sayısı ne kadar yüksek ise bilgisayarınızın hızı da o denli yüksek olacaktır.

Peki, Bilgisayarım kaç çekirdekli nasıl anlarım?

Şuan ki piyasa da en çok Windows 10 kullanıldığı için Windows 10 için anlatıyoruz. Talep geldiği takdirde diğer işletim sistemi sürümlerini de kaleme alabiliriz.

  1. Yöntem: Görev yöneticisi ile öğrenme

Ctrl + Alt + Delete tuşlarına aynı anda basarak görev yöneticisine giriyoruz. Bu sayfanın adı Windows Görev yöneticisi uygulaması olarak geçmekte. Açılan sayfada performans sekmesini seçiyoruz ve sol alttaki menüden bilgisayar çekirdeğimizin Çekirdekler bölümünden kaç tane olduğunu görebiliriz.

2.Yöntem: Çalıştır sekmesiyle öğrenme

Başlat sekmesine girip arama bölümüne çalıştır veya sistem bilgisi yazarak çalıştır komut dosyasını açıyoruz. Ardından bu alana “msinfo32” yazıp tamam diyoruz çıkan ekran aşağıdaki gibi olması lazım.

Çıkan pencerede Sistem özeti menüsü altındaki işlemci kısmında bilgisayarınızın kaç çekirdekli olduğu yazmaktadır.

Artık bilgisayarım kaç çekirdekli , bilgisayarımın çekirdek sayısını nasıl öğrenirim demezsiniz umarım. Yorumlara yazın bakalım sizin bilgisayarınız kaç çekirdekliymiş.

Bilgisayarım kaç çekirdekli nasıl anlarım? İşte cevabı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.