Statik web sayfalarını yapmaya girişiyoruz artık bu dersimizde. Statik web sayfası web tasarımı bilginiz ve programlama bilginiz olmadığı taktirde yapabileceğiniz web sayfası türüdür. Bu siteler genellikle görsel yönü olan sitelerdir.

Statik web sayfasını pek çok kişi avantajlı bulmaz nedenine gelecek olursak. Örneğin yapılan sitede 5 menü var bu 5 menü yerine 6. Menüyüde eklemek istiyoruz bu zamanda tüm siteyi değiştirmek gerekecektir. Sırayalayacak olursak statik web sitelerini kimler yaptırabilir.

1. Yapılacak sitenin içeriği çok fazla değiştirilmeyecekse

2. Sayfa sayısı çok olmayacaksa statik web sayfası yapmak en uygundur..

Peki bu kadar gereksiz bir şey olmayacaktır bir avantajı olmalı ki bu statik web sayfaları çıkmıştır bunlar nedir isterseniz buna bakalım.

• Web sunucularında fazla özellik gerektirmeden çalışabilmesi.

Hosting barındırmasının düşük olması

• Sayfası az olan sitelerdeki maliyetinin dinamik sitelere nazaran düşük olması

Dezavantajları nedir diyeceksiniz.

• Site yönetimi ve güncellemede zorluklar yaşanır

• Yeni bir buton veya sayfa eklendiğinde bunun tüm sayfalarda değiştirilmesi gerektiği

• Web sitesini yapan kişiye bağımlılık yapma zorunluluğu( siteyi güncelleştirmek istediğinde.

Bunları dedikten sonra statik web sayfalarının hangi sistemle kullanacağımızı öğrenelim kısa adı html olan HyperText Markup Language’yi kullanacağız. Gerekli kodları söylemeden önce isterseniz sayfa yapısını öğrenelim. Aşağıdaki resimde gerekli açıklamalar yapılmıştır. Ama aşağıdaki resime bakmadan önce şunları söylemekte fayda var bir html sayfası ile başlayıp html ile bitmesi zorunludur. Html’yi bazı programlar hazır yapıyor fakat öğrenmeniz için şimdi notepad ile çalışmaya başlamanızı tavsiye ediyorum ben.

Sayfa yapısı aşağıda gibi ana kodlarımız bunlar;

Şimdi isterseniz bu kodların ne işe yaradığını öğrenelim.

< html >kodu : Bu kod baslangıçta ve sonra kullanılır görevi ise sayfanın html dilinde olacağını belirtir. Tüm kodların sonunda< / html > ile kapatılır.

< head >kodu : Genelde görüntülenmeyen ( title etiketi hariç) bilgi ve farklı işlevlere sahip tanımlamalar ve kodların tanımlandığı kısımdır. Bu verilerden bazıları konu baslığı,adresi, içeriğin yazıldığı dil, içeriğinin yazarı vs.. Bu tanımlamalar yapıldıktan sonra < / head >ile kapatılmalıdır. Dikkat etmeniz gereken kuraletiketinin üstünde olması gerekiyor.

< title > kodu :Bizim asıl kodları yazacağımız bölümümüzdür. Gerek ekrana yazı yazdırma olsun gerek yazıların veya resimlerin görünürlüğünü ,bilgilerini değiştirebileceğimiz bölümdür. Kısacası sayfada görünen tüm yazı,resim, madde işaretleri veya tablolar gibi nesneler bu bölümde oluşturulur. Ve tagından önce < / title >etiketi ile kapatılması zorunludur.

Bu dersimiz burada bitsin sayfa yapısını işledik bir sonraki dersimizde bir statik web sayfasını nasıl kaydedeceğimizi göreceğiz..

Statik Web Sayfası (HTML) Sayfa yapısı
Etiketlendi:                                         

Statik Web Sayfası (HTML) Sayfa yapısı” üzerine 3 düşünce

 • 17 Kasım 2011, 15:18
  Kalıcı bağlantı

  en kolay ve en sevdiğim dildir .. html sade bir yapısı vardır diğer dillere oranla kolay yazımı ve anlaşılır bir yapıya sahiptir..

  Cevapla
 • 28 Ekim 2011, 18:28
  Kalıcı bağlantı

  web site yapmaya yeni başlıcam eger devamını da yaparsanız çok işime yarıcak şimdiden teşekkurler

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.