Bu yazımda c#da açıklama satırları  ele alacağım. Geçen dersimizde algoritma ve programlamaya giriş yapmıştık. Ve artık ufaktan baslıyoruz kodlar yazmaya.
Açıklama Satırları:
Örnek vererek açıklamak istiyorum bu açıklama satırların uygulanabilirliğini. Örneğin bir program oluşturacaksınız kodların olduğu sayfa çok fazla yani yaptığınız işlemler tek sayfada görünüyor. İşte sizin belirlediğiniz yerlere sizin o yerdeki yaptığınız çalışmayı hatırlatacak yazı yazmamızı sağlayan komutlara açıklama satırı diyoruz. Mesela 3 sayfalık bir kodunuz var bunun ikinci sayfasında bir if döngüsü kullandınız ve neden kullandığınızı daha sonra kodu açıp baktığnızda hatırlamak istiyorsunuz. İşte bu durumda o hatırlamak istediğiniz yere aşağıda vereceğim kodların arasına yazarsanız o açıklama satırı veya cümlesi oluyor. Bu ara hiçbir kod özelliği taşımamaktadır. Bu açıklama satırları belirli alanda uygulanacak diye bir şart yok,çalıştığınız programın istediğiniz bölümünde kullanabilirsiniz. ( İlk sayfa, kodun ortasında, sayfa sonunda vs..)
C#’da iki çeşit açıklama satırları vardır bunlar;
// -> bu işareti koyup açıklama satırına istediğimiz şeyi(satırsonuna kadar) yazabiliriz. Yani bunun işlemi kendinden itibaren satır sonuna kadar etkilidir.
/* açıklama metinimiz */ -> bu şekilde kullanım ise satır sonuna kadar değil */ işaretini görene kadar açıklama olarak kabul eder. Eğer açıklamanız uzun olacaksa bunu kullanmanızı tavsiye ederim.
Şimdi isterseniz bir örnekle pekiştirelim:

/*
Programı yazan : Engin USLU
Tarih : 22.10.11
Site: www.enginuslu.com
*/
using System;

namespace ilkdeneme
{
class Program
{
public static void Main(string[] args)
{
Console.WriteLine("Hello World!"); // Merhaba dünya yazdıracak..

Console.Write("Press any key to continue . . . ");
Console.ReadKey(true);
}
}
}

Yukarıda gördüğünüz gibi /*…*/ işareti kullandığımız yerde alt satıra geçebildik. Açıklamayı istediğimiz kadar yapabildik fakat // işareti koyduğumuz yerde sadece satır sonuna kadar açıklama yapabildik.
Açıklama satırları bu kadar sıradaki dersimiz sabitler(constants)..
Saygılarımla

C#’da açıklama satırları
Etiketlendi:                     

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.