online-oyunlar-neden-bagimlilik-yaparTeknolojinin en çok etkin olduğu bilgisayarlardaki gelişime insanlar günden güne dahil oluyor.Bazıları çok iyi şekillerde yararlansa da bazıları bundan çok kötü etkileniyor.Her gün bir nebze daha gelişen bilgisayar oyunları çocukları kendisine bağımlı yaparken, sosyal yaşamdan da koparıyor.Normal bilgisayar oyunlarından daha fazla bağımlılık etkisi oluşturan Online oyunlar, yeni nesili adeta kendine bir hortum gibi çekiyor.

Peki online oyunlar neden bağımlılık yapar?

Online oyunlar neden bağımlılık yapıyor?

Öncelikle duygu durumlarını düşünelim.Bir iş için emek ve duygu harcadığımızda o işe yatırım yapmış sayılırız.Her ne kadar iş gücümüz ön plânda olmasa da verdiğimiz duygular bizi ona bağımlı kılar.

online-oyunlar-bagimlilik

Örneğin, bir kursa gitmek istiyorsunuz.Bedava olduğunu öğrendiğinizde kursa her zaman gitme lüksünüz olmaz veya gitmek istemeyebilirsiniz.Fakat kursun ücreti aylık 500 TL olsa ve siz bu parayı verseniz her gün gitmeye çalışırsınız.Çünkü ortada elinizden uçacak bir para var değil mi?

Oyunları da bu şekilde tanıtabiliriz.Bazı online oyunlar bize seçenekler sunar.Ücretsiz online oyunlar içerisinde sizi diğer oyunculardan üstün kılacak silah, karakter ve araç sunar.Bunları almanızı gerektirecek şeyler oluştururlar.

Bunun dışında bazı günler kampanya yaparak, “ Bugün oyunda aldığınız her XP (oyun puanı) 2 ile çarpılacaktır.Yani 1 adam vurmuşsanız 2 tane sayılacaktır” gibi ifadelerle bizleri oyuna dahil eder.

Geliştirdiğimiz karakteri daha da geliştirmek isteriz ve bu bizi oyuna bağlı kılar.Online oyunlarda bağımlılık olmasının asıl sebebi bunlardır.

Ayrıca uzmanlarında dediklerinede bi göz atın isterseniz.

 

Online oyunlar neden bağımlılık yapar?
Etiketlendi:                 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.