Sosyal mesafe kuralı neden gereklidir?

Coronavirüs, bazı kişilerde belirti vermeden geçirilebilmektedir. Bu kişiler, hastalığı fark etmeden taşımakta ve çevrelerine bulaştırabilmektedirler. Hiç hastaneye yatmadan hastalığı ayakta geçiren bir kişinin 30 kadar insanı enfekte ettiği ve enfekte ettiği kişilerden bir çocuğunun yalamını yitirdiği bilinmektedir. Dolayısıyla koronavirüs salgın halinde olduğu için kimin taşıyıcı, kimin süper taşıyıcı, kimin kuluçka döneminde olduğunu bilemeyiz.

Yeni tip koronavirüs kuluçka döneminde de bulaşabiliyor. Kuluçka döneminde Covid-19 virüsünün bulaştığı yapılan araştırmalarla sabittir. Bu durum, Covid-19’ u tehlikeli hale getiren unsurlardan biridir. Hastalık kuluçka aşamasındayken belirti vermez ve dışardan kişinin hasta olduğu anlaşılmaz. Sağlıklı olarak görünen bireylerin aslında bir hasta adayı olma ihtimali, küresel bir salgında çok yüksektir.

Eğer hasta, kuluçka döneminde bulunan ya da taşıyıcı bireylerle aramızda en az 1,5 metre mesafe olmadan; otobüs bekleme, iletişim, yanyana oturma gibi çok çeşitli biçimlerde temas halindeysek, virüsün havada damlacık yolu ile solunum yolumuza kaçma riski yüksektir. Ayrıca koronavirüs ile enfekte olmuş bireylerle öpüşme, sarılma yolu ile virüsü solunum yollarımıza alma ihtimali son derece fazladır. Bunun yanında enfekte kişilerle tokalaşma, virüsün hasta bireyden elimize geçmesi, ellerimizi yüzümüze götürdüğümüz taktirde ise virüsün bedenimize bulaşması demektir.

Dolayısıyla Covid-19’ dan korunmanın en önemli kalkanı; sosyal mesafeyi arttırmak, aile içinde, evde karantinada kalmak, mümkün olduğunca zorunlu hallerde dışarıya çıktığımızda insanlardan uzak durmak ve insanlarla aramıza 1,5 metre mesafe ile yürümektir.

Sosyal mesafe kuralı neden gereklidir?
Etiketlendi:             

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.