Nikah Masasında Neden Ayağa Basılır?

Nikah masasına oturan herkes için bir gelenek haline gelen ‘’nikahta ayağa basma’’ aslında her toplumda farklı bir mesaj içeriyor. Antik Roma zamanından kalan bu gelenek aslında yeni ayakkabı alınan damadın ya da gelinin kaçmaması için ayakkabısının yıpratılması amacıyla uygulanıyordu. Günümüzde ise nikahta damadın ayağına basmak ya da gelinin ayağına basmak güç sembolü olarak kullanılıyor.

Nikahta Ayağa Basmanın Nedenleri

  • Nikah masasında eşinin ayağına ilk basan kişi evlilik hayatı boyunca sözünü geçirecek olan kişi olarak görülüyor. Bu nedenle çoğu çift bu garip inanışla evlilikte söz söyleme üstünlüğü elde edeceğini düşünerek ayağını basıyor.
  • Nikahta ayağını ilk basan kişi eşini daha çok seviyor şeklinde garip bir düşünce daha bulunuyor. Antik Yunan’da eşini çok seven ve onun her zaman yanında kalmasını isteyen gelin ya da damat nikah sırasında eşinin ayağına basarak ‘’Ayağın her zaman seni benim yanıma getirsin, çünkü seni en çok ben seviyorum.’’ mesajı veriyor.
  •  Nikah masasında ayağa basma adetinin bir diğer anlamı ise ‘’Ben evlendim ama özgürlüğüm devam ediyor.’’ demek. Ayakkabı çoğu kültürde özgürlük anlamına geldiği için ayağına basılan kişiye benim ayakkabılarım hala özgür mesajı verilmiş oluyor. 
Nikah Masasında Neden Ayağa Basılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.