Korona Virüsü Nasıl Bulaşır?

Korona virüsü damlacık yolu ile bulaşmaktadır. Damlacık yolu, öksürük, hapşırma vb. solunum yolu ile çıkan tükürük salgısının içerisinde var olan Covid 19 virüsünün insana teması ya da bir nesneye teması ile birlikte bu nesneye dokunan insanlara bulaşması durumudur.

İkinci olarak da yakın temas ve solunum yolu ile birlikte bulaşabildiği yönündedir. Bu iki önemli olguya dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü korona virüsünün bulaşması 1 gün içerisinde Covid 19 hastasının ya da taşıyıcısının 360 insana bulaştırabildiği yönündedir. Bu 360 kişinin de her birinin 360 kişiye bulaştırması ile birlikte Covid 19 virüsünü taşıyan kişilerin korona salgınına büyük oranda neden olduğunu gözler önüne sermektedir. Bu nedenle hastalık ilk etapta 14 günlük kuluçka süresinde taşıyıcılar tarafından kendini belli etmeden dünya geneline yayılım göstermiştir. Korona virüsünün bulaşma hızı bakımından oldukça korkunç bir tablo izlenmektedir.

Korona virüsünün bulaşmasını engelleyici olarak en belirgin özellik ise temastan kaçınmak, maske takarak damlacık yolu ile kişilerin solunum yoluna girmesin, engellemek önemlidir. Ayrıca eldiven kullanımı da teması bir nebze olsun engelleyecektir.

Korona Virüsü Nasıl Bulaşır?
Etiketlendi:                 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.