Korona virüsü Evcil Hayvanlardan insanlara bulaşır mı?

Her evcil hayvanda yani kedi ve köpek gibi türlerde Covid 19 virüsünün oluşma ihtimali bulunmaktadır. Ancak Covid 19 virüsü her türün kendi türüne bulaştırdığı bir hastalıktır. Dolayısı ile hayvandan insana geçmesi mümkün değildir.

Her memelide bulunduğu gibi, yarasa ve domuzda da bulunması, bu hayvanlardan insana geçtiği yönünde birtakım tespitler bulunmaktadır. Ancak yarasadan ya da domuzdan dokunma, temas, damlacık yolu ile bulaşmamıştır. Direkt olarak bu virüslü hayvanın yenilmesinde kaynaklı olarak, korona vakasının ilk yayılım alanı ortaya çıkmıştır. Bunun akabinde enfekte olan hastaların tamamı insan ırkı üzerinden temas ve damlacık yolu ile bulaşmış pandemidir.

Evcil hayvanlarda bulunan korona virüsü kendi türüne bulaştırılan ve hayvanlarda ölüme neden olmayan hastalıktır. Bu nedenle evcil hayvanlardan insana hastalık bulaşması mümkün değildir. Çin’ de bu yanlış düşünce nedeni ile insanlar evcil hayvanlarını ölüme terk etmiş ya da camdan aşağı atarak kendileri öldürmüşlerdir. Bu yanlış bilinçlendirmenin önüne geçmek için evcil hayvanlara ya da sokak hayvanlarına eziyet edilmemesi rica olunur.

Korona virüsü Evcil Hayvanlardan insanlara bulaşır mı?
Etiketlendi:         

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.