Bugün Google bizleri fermuar açılışıyla karşıladı.24 Nisan İsveçli elektrik mühendisi Gideon Sundback‘ın doğum günü. Peki Gideon Sundback kimdir ?  Gideon Sundback fermuarın mucididir. İşte Gideon Sundback Hayatı ve Eserleri Hakkında Bilgiler :

fermuar gideon sundbackGideon Sundback 24 Nisan 1880 yılında İsveç’te dünyaya gelmiş; 21 Haziran 1954 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde hayata gözlerini kapatmış bir elektrik mühendisidir. Tam adı “Otto Fredrik Gideon Sundback” dır.  Gideon Sundback  Çok zengin bir çiftçinin oğluydu. İsveç’te eğitimini tamamladıktan sonra Almanya’ya gitti. 1903 yılında mühendislik sınavına girdi. 1905 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

Sundback fermuarın gelişimine büyük katkılarda bulundu. Ayrıca fermuar üreten bir makine de yaptı. 1951 yılında mühendislik alanındaki başarılarından ötürü İsveç Kraliyet Akademisi tarafından altın madalya ile ödüllendirildi. 1954 yılında geçirdiği bir kalp krizi neticesinde yaşamını yitirdi. 2006 yılında ABD’li National Inventors Hall of Fame vakfı tarafından fermuar ile ilgili yaptığı çalışmalarından dolayı çeşitli ödüllere layık görüldü.

21.06.1954 tarihinde hayata gözlerini kapatmıştır.

Başta giyim olmak üzere günlük hayatta kullandığımız eşyaların birçoğunun vazgeçilmez parçası olan fermuarın mucidi Gideon Sundback’dır. İlk bakışta basit bir icat gibi dursa da bugün insanoğlunun en önemli ihtiyacını karşılayan bir araçtır. Bu büyük bilim adamına, herkes adına bir kez daha şükranlarımızı sunuyoruz.
Ve işte o permuarı anlatan video :


Google işte bu Gideon Sundback nın bu icadına özel bir hediye vermek amacıyla doodle yapmış. İşte onun görüntüsü :

 

Gideon Sundback Kimdir? İcadı nedir
Etiketlendi:         

Gideon Sundback Kimdir? İcadı nedir” üzerine 2 düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.