Ev Karantinasında Yapılacaklar

Kişiler yurt dışından geldikten sonra öğrenci yurtlarında karantinaya alınmaktadır. Ancak bu karantina süresinin bitmesinin ardından ülkemizde yeni yayımlanmış olan şehirler arası yasak durumunda ancak Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış izin ile otobüs ile yaşadığı illere dağıtılmaktadır. Bu kişiler şehir değişikliği yaşadığı için 14 gün daha ev karantinasına alınmak durumundadırlar. Bunun dışında yurt dışında gelmemiş, karantinaya alınmamış sadece iş amaçlı ya da herhangi bir nedenden dolayı valiliğin vermiş olduğu yasal izin ile il değiştiren kişilerin bu değişimin ardından 14 gün boyunca ev karantinasına girmesi gerekmektedir.

Ev karantinasında her gün Aile Sağlık Merkezi tarafından arayacak olan hemşirenin telefonlarını açarak günlük ateşinizi söylemeniz ve mevcut durumunuz ile alakalı bilgi vermeniz gerekmektedir.

Ev karantinasında 14 gün boyunca evden çıkmamak gerekmektedir. Evdeki diğer kişiler ile yakın temasta bulunmamak, 14 günün ardından gerekmedikçe evden dışarı çıkmamak ve rutin korona önlemlerini kişisel bazda almak önemlidir. Ev karantinasında kişilerin psikolojik durumlarını düzeltmeleri açısından evden çalışma sağlamaları ya da evde kendilerine iyi gelecek hobiler bulmaları tavsiye edilir.

Ev Karantinasında Yapılacaklar
Etiketlendi:     

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.