ebola-virusu-nedirEbola Virüsü Nedir ?

Son zamanlarda gündemden düşmeyen bir virüsle karşı karşıya kalmaktayız. ” Ebola Virüsü” Dünyanın 4 bir yanında çok kişinin ölümüne neden olan ebola virüsü kan yoluyla buluştığı ispat edilmiştir. Belirtilerinde ise kanamaya yol açtığı görülmüştür.

İlk başlarda kanamalı ateşle kendini belli eden ebola virüsü ilerleyen zamanlarda organ yetmezliğini meydana getirmektedir. Sonucunda da ölüme sebep olan bir sağlık sorunudur.

Aynı zamanda bu virüsten hayatını kaybeden kişilerin defin işlemleri sırasında cenazeye doğrudan temas edilmesi sonucunda virüsün bulaşma ihtimali çok yüksektir. Bu yüzden cenazeylen fazla temas kurulmaması gerekmektedir. Kontrol altına alınmazsa eğer salgınlara neden olur.

Ebola belirtileri nelerdir?

Virüs, vücuda girdikten sonra 5-10 gün içerisinde kendisini belli eder. Yüksek ateş, baş ağrısı, bulantı, kusma, titreme ve bitkinlik belirtilerini gösterir. En önemli belirtisi ise ilerledikçe kanamalı hale gelmesidir. Ebola virüsü vücuttaki beyaz kan hücrelerini yok ettiğiiçin bağışıklık sistemini yok eder. Böylece vücudumuz virüse karşı savaşamaz hale gelir ve organ yetmezliğine sebep olur. Ebola virüsüne karşı tedbirleri elden bırakmamak gerekmektedir.

Yukarıdaki belirtilerden herhangi biri olduğu taktirde en yakın hekime müracaat etmenizi kesinlikle öneririz.

Ebola virüsü nedir?
Etiketlendi:         

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.