Covid 19 Sonrası Ekonomik Kriz

Covid 19 ülkelerde meydana gelen salgın yayılımından kaynaklı olarak, ülkelerin belirli birtakım önlemler almasına neden olmuştur. Hastalığın yayılmasını önlemek açısından üretimi durduran ülkeler vardır. Türkiye de bu ülkelerden bir tanesidir. Ne yazık ki Covid 19 sonrası ekonomik kriz ile birlikte ortaya çıkacak olan bu kaçınılmaz son her ülkede olduğu gibi, Türkiye’ de de kriz öngörüsünde bulunulmasına neden olmaktadır.

Zorunlu olarak işten çıkarılma, şehirler arası giriş çıkış yasağından kaynaklı olarak mevsimlik işçilerin üretime gidememesi gibi durumlar ekonomik krizi getirir. Bu mevsimde çay ve fındık toplanması gerekirken, bu ürünlerin toplanmaması, ayrıca, tohum ekiminin yapılamaması yüzünden olası bir meyve sebze kıtlığı ve bu ürünlerin oldukça fiyatının yükselmesi ekonomik krizin bir parçasıdır.

Ülkede esnafın kepenk kapatması, sanayilerin durması ekonomik krizi etkiler. Dolar ve Euro’nun da bu kaos ortamında yukarıya fırlaması dünya genelinde bir ekonomik kriz başlangıcına neden olabilir. Merkez bankası tarafından kriz oluşmaması adına basılan dolar ve Euro bir nebze olsun bu rakamları ülkelerin istediği ve belirlediği seviyede tutabilmektedir. Ancak dünya genelinde bulunan altının basılamayacak bir maden olması bu sever en kıymetli madeni ve altın yapmıştır. Altının yükselen bir değerde hızlanması Türkiye için ekonomik krizin başlangıcı olur.

Covid 19 Sonrası Ekonomik Kriz
Etiketlendi:         

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.