Covid 19 ile Birlikte Ebeveynlik Yapmak

Covid 19 ne yazık ki dünya genelinde yayılım gösteren ölümcül bir virüstür. Bu nedenle her ülkenin kendi vatandaşları için birtakım önlemler alması da görülen muhtemel olaylar arasında bulunmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti’ nin Covid 19 ile ilgili mücadele kapsamında almış olduğu önlemler arasında 20 yaş altının ve 65 yaş üzerinin sokağa çıkma yasağı getirilmesi olmuştur. Ayrıca Cuma gece 12 de başlayan ve Pazar gece 12 de biten 30 büyük şehir ili bir de yanında Zonguldak ilinde sokağa çıkma yasağı uygulanması da tüm yurt genelinde ilgili yerlerdeki tüm yaş grubu vatandaşlarına uygulanmakladır.

20 yaş altı olan kişilerin yani çocukların da içinde bulunduğu bu durum onların evden çıkmamasına ve dolayısı ile hem psikolojik hem de fiziksel gelişimlerinin sekteye uğramasına neden olmaktadır. Bu nedenle profesyonel açıdan Covid 19 a rağmen çocuklarımız ile kaliteli zaman geçirmeli ve profsyonel ebeveynlik çalışmalarımıza bu alanda ev ortamında devam etmeliyiz. Bunun için çocukların yaş grubuna uygun aktivitelerin yapılmasına zaman ayrılabilir. Çocukların isteklerine ve ihtiyaçlarına uygun olarak aile bireylerini de işin içine katacak birçok aktivite sağlanabilir. Sosyal izolasyon sürecine uyum sağlayarak ev ortamında fiziksel aktviteler, spor, oyun, aile aktiviteleri yapılabilir. Çocukların sıkılmasını önlemek amacı ile onlara ev içinde birtakım sorumluluklar yüklenebilir. Bu sorumlulukların çocukların yaş grubuna uygun olarak üstesinden gelebilecekleri etkinlikler olmasında fayda vardır.

Covid-19 ile Birlikte Ebeveynlik Yapmak
Etiketlendi:     

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.