Son Yüzyılın en büyük salgını olan covid-19 ne yazık ki tüm ülkeleri etkisine almış durumda. Bu hastalığın teşhisi şuan da çok önemli olmakla beraber şuana dek ne yazık ki aşısı geliştirme aşamasında. Bugün sizlere bu covid-19 virüsünün belirtilerini paylaşacağız.

Covid 19 Gün Gün Belirtileri Nelerdir ?

İlk 3 gün:

Covid 19 da ilk üç gün herhangi bir belirti vermez. Ancak bağışıklık sistemi güçsüz olan kişilerde grip belirtisi sinyalleri verir. Bu belirtiler kişiden kişiye değişim gösterir. Kimine halsizlik, kimine burun akıntısı, kemik ağrısı ve yorgunluk şeklinde olabilmektedir.

4. Gün:

Korona asıl belirtilerini bu andan itibaren göstermeye başlar. Boğaz ağrısı, yutkunmada güçlük çekme, sigara kullanan kişilerde sesin bir anda boğuklaşması gibi etkileri hissedilir.

5. Gün

Şiddetli boğaz ağrısı, ishal, vücut ağrısı, eklem ağrısı gibi belirtileri vardır.

6. gün

Şiddetli boğaz ağrısı, kuru öksürük, şiddetli kusma ve şiddetli ishal kendini 6. Günden sonra gösterir.

7. gün

İlk bir haftaya kadar hiçbir belirtinin görülmediği ve birden 7. Günde itibaren çıkan vaka belirtileri de gözlemlenmektedir. Ancak ateş koronanın 7. Gününde hiçbir belirti göstermeden birden de çıkabilmektedir. Aniden 38 dereceye yükselen ve kademeli olarak artmadan direkt bir yükseliş ile ateş 7. Gün belirtisidir.

8. gün

Boğaz ağrısı, boğaz kaşıntısı, ateş ve ishal

9. gün

Bütün belirtilerin şiddetle artması mümkündür. Cildin sararması, dudakların mavimsi ve morumsu bir görünüm olması son evre belirtisidir.

10 – 14 gün

Bu kuluçka süresinin son dört günkü periyodik döngüsüdür. Bu dört gün soluk alıp vermede güçlüğün en üst seviyede olduğu artık Covid 19 virüsünün akciğere inmesi ile nefes darlığı kalp sıkışması gibi problemlerin yaşandığı bir olgudur. Bu nedenle bu periyotta olan kişilerin acil sağlık kuruluşuna gitmesi gereklidir.

Covid-19 Belirtileri Nelerdir?
Etiketlendi:             

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.