Çabuk atanan meslekler

Günümüz toplumunda genel bir kanı var bildiğiniz üzere üniversite okuyan işsiz kalmaz. Çabuk atanır deniliyor. Ama işin gerçeği maalesef bu kadar kolay değil. Her üniversite okuyan genç atanmak için yıllarını harcıyor. İşte bugün sizlere çabuk atanan meslekler adı altında hangi üniversite bölümlerinde alımların sık olduğunu ve atanma şansı yüksek olan bölümleri değerlendireceğiz.

TUİK’in 2019 verilerine göre işsizlerin %25 i üniversite mezunu. Buda demek oluyor ki üniversite okumak çare değil. Okuduğunuz bölümlerde kendinizi geliştirmek, yeniliğe açık olmak temel şart. Bunun yanı sıra birçok üniversite mezunu alanı dışında iş bularak hayatlarını sürdürmeye çalışmaktadır.

Atanma oranı az olan bir bölümde okumak okuduğunuz bölümden atanmanız zor olacağından yıllarınızı heba etmiş oluyorsunuz.

Peki, ataması sık yapılan ve en çok ihtiyaç olan meslek dalı hangileri?

Atanması en kolay bölümler, çabuk atanan meslekler, hangi bölümde daha çok atanma var gibi sorularınız için önerdiğimiz bölümleri inceleyin.

  • Hukuk fakültesi

Her yıl ortalama 2000 hukuk mezunu atandığını varsayarsak hukuk dalı çabuk atanan meslekler arasında gösterebiliriz.

  • Sağlık bölümleri

Sağlık bölümünün çeşitli dallara ayrılmasından sonra sağlık bölümlerinde atanma oranı da artmış durumda bu vaziyet nereye kadar gider bilmiyoruz ama şuan revaçta olan meslek dalı sağlık diyebiliriz. Sağlıkta yeni açılmış ve çabuk atanan bölümler aşağıdaki gibidir.

1-Hemşirelik
2-Ebelik
3-İlk yardım
4-Acil yardım ve afet yönetimi
5-Biyomedical
6-Çocuk gelişimi
7-İlk ve Acil yardım
8-Sağlık yönetimi
9-Veterinerlik

Yukarıda verdiğimiz bölümlerin çoğu yeni açılmış bölümler olup ilerleyen yıllarda birçok alım beklenmektedir.

  • Öğretmenlik bölümleri

Her ne kadar eskisi kadar kolay atanması olmasa da alım sayısına baktığımızda öğretmenlik bölümleri de çabuk atananlar listesine ekleyebiliriz.

  • Sosyal hizmetler

Son dönemde trende geçmiş olan bu meslek grubunda atanma şansı fazla olanlardan. Tabi okuduğunuz üniversite de aldığınız eğitim atanma konusunda size faydası olacaktır.

  • Fizyoterapist

Sağlık kurumlarının alt dalı olarak açılmış olan bu sağlık bölümü KPSS puanı 80+ almanız neticesinde kolaylıkla atanabilirsiniz.

  • Acil yardım ve Afet yönetimi

Yeni açılan merkezler için son yıllarda bu bölüme sıkça alım yapılmakta olup taban puanları 75 civarına kadar inmiş durumda.

Çabuk atanmayı düşünüyorsanız eğer, üniversiteye gitmeden önce iyi bir araştırma yapıp geleceğin mesleklerini öngörmeniz gerekiyor ne yazık ki. Artık ekmek aslanın ağzında değil ekmek ileriyi düşünen gençlerin ağzında.

Çabuk atanan meslekler
Etiketlendi:         

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.