Üniversitede Ev Hasretiyle Başa Çıkmanın 10 Yolu

Ev özlemi ne kötü bir histir… Yalnızlık, aksilik ve hüzün hisleri ağır basar – hele de eve ve ailene ulaşmanın kolay ve çabuk bir yolu yoksa. Özellikle üniversiteye yeni başlayanlar yeni bir hayatın yarattığı yeni kaygılar ya da korkular nedeniyle ev ve aile özlemini daha şiddetli hisseder.

Ama merak etmeyin, ailenden ve evinden uzakken sık sık kendini içinde bulabileceğin bu durumda, olumsuz hisleri olumluya çevirmene yardımcı olacak bazı önerilerimiz var. Ev hasretini en aza indirecek önlemler :)

 1. Lise arkadaşlarından birini ara. Kendini iyi hissetmesen de konuşurken hayatında iyi giden şeylerden ve üniversitenle ilgili güzel şeylerden bahset – pozitif düşünce tarzı ruh halini de olumlu etkileyecektir.
 2. Arkadaşlarından birini yanına al ve beraber tatlı yemeye çıkın. Çikolatanın moral düzeltici kuvvetini kim inkar edebilir?
 3. Spor yap. Koşmak, hareket etmek vücudunun serotonin salgılamasına yardımcı olur, olumsuz duygulardan kurtulmana yardım eder.
 4. Okurken satırlarında kaybolacağın, derslerinle ilgili olmayan, eğlenceli bir kitap oku.
 5. Çocukken sevdiğin, ailenle beraber izlediğin filmlerden birini tekrar izle. Güzel anılar moralini yükseltmene yardımcı olacaktır.
 6. İlgini çeken öğrenci kulüplerinden birini bul ve kulübün tanışma toplantısına git. Seninle aynı zevkleri paylaşan insanlarla tanışmaktan hoşlanabilirsin ve belki de kulüp aktivitelerine düzenli bir şekilde zaman ayırabilirsin.
 7. Kampüsteki öğrenci etkinliklerine katıl. Dans, tiyatrolar ve konserler gibi etkinlikler ile hem keyifli vakit geçirmiş hem de biraz kafanı dağıtmış olursun.
 8. Kampüsün daha önce görmediğin yerlerini keşfet. Şehir dışında bir üniversitedeysen kampüste doğa yürüyüş yapabilir, şehir içindeysen etraftaki alışveriş merkezlerini, müzeleri, tiyatroları ya da tarihi yerlere gidebilirsin.
 9. Annenin en sevdiğin yemeğini pişir ve sevdiğin arkadaşlarınla paylaş.
 10. Eğer yoğun bir özlem hissediyorsan evi ara ama kendini günde 1 kez aramakla sınırla. Ailenle konuşmak seni rahatlatıyor olsa da yeni çevreni keşfetmek ve duygularına meydan okumak için çözüm yolları bulmak eskisinden de daha güçlü olmanı sağlayacaktır.
 11. Sıkı bir arkadaş edin ve bu arkadaşınla dertleş.
 12. Tavla, okey, pişti gibi oyunlar oynayın arkadaşlarınızla.
Peki kendini moralsiz, evini özler durumda hissettiğinde sen ne yaparsın? Yorum kısmında fikirlerini bizimle paylaşın :)
Not : Yazının bi kısmı şu adresten alınmıştır.
pratikbirgelecek.com
Üniversitede Ev Hasretini sona erdirmek

Üniversitede Ev Hasretini sona erdirmek” üzerine 2 düşünce

 • 01 Kasım 2012, 11:15
  Kalıcı bağlantı

  Kanka valla çok doğru konulara değinmişşin
  Tüm aile hasreti çeken öğrencilerin bu söylediklerini uygulamaları onlar için herzaman bi artıdır hem ortama ayak uydurma hemde sıkıntılarını daha çabuk atması için iyidir.

  ERDİNÇ YILDIRIM

  Cevapla
 • 16 Ekim 2012, 10:58
  Kalıcı bağlantı

  • Tempoya uyum : Uzun yıllar süren yoğun çalışmalar sonucu üniversiteye giriş hakkını elde edilince duyulan büyük gevşemeden çıkarak yeniden disiplinli çalışma alışkanlığına dönmede yaşanan güçlükler.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.