dis-agrisi-nasil-gecerEvet diş ağrısı, insanların çekmek isteyeceği en son acı şekli. Diş ağrısı hamile bir kadının çocuğu normal doğururken çektiği acıdan daha fazla acı çektirmektedir. Diş ağrısına ne iyi gelir sorusuna cevap arayacağız bu konumuzda.
Ama öncelikle şunu belirtmem gerekiyor. Bir doktora gidemeyecek durumda iseniz bu yöntemleri deneyin, en ufak hastalıktan tutun en büyük hastalığa kadar her hastalıkta doktorunuza başvurmanızı şiddetle öneriyoruz.

Dişiniz çürükse ve dolgulu değilse diş ağrılarına çözüm yolları

  • İlk olarak dişinizi fırçalamayı deneyin. Bu, çürüğüne sıkışmış ve ağrıya neden olan besini oradan uzaklaştırmaya yardımcı olur. Eğer çürüğe kolayca ulaşabiliyorsanız kolonya veya alkol damlatılmış bir kürdan ile çürüğün içinden besini çıkarmaya çalışın.
  • Tuzlu su ile birkaç dakika gargara yapmayı deneyin.
  • Yarı yarıya sirkeyle (elma, üzüm fark etmez) karıştırılmış su ile yine birkaç dakika gargara yapın.
  • 10 tane kadar kuru karanfili öğütüp yarım su bardağı ılık suda 3 – 5 dakika demledikten sonra rengi değişen bu suyu soğutun ve gargara yapın. Veya karanfili ağzınızda çiğneyip çürüğün üzerinde bekletin. Karanfilin uyuşturma etkisi ağrıyı dindirmeye yardımcı olacaktır.
  • Ezilmiş veya ağzınızda çiğnediğiniz 1 – 2 diş sarımsağı çürük dişin üzerinde bekletin. Bu bölgedeki iltihabın dolayısıyla iltihabın neden olduğu basınç ağrısını azaltabilir ve ağrıya neden olabilecek her türlü bakteriyi yok eder.

Dişiniz dolguluysa veya kaplamaysa ve dişin özüne ulaşamıyorsanız

  • Yukarıdaki çözümler dolgulu ve kaplamalı dişler içinde kullanabileceğiniz yöntemlerdir. Ancak kaplamalı veya dolgulu diş bir kapalı kutu olduğu için etki etmesi çürük dişe göre daha uzun sürebilir.
  • İlgili bölgeyi olabildiğince soğutun. Soğuk suyla gargara yapın. Veya küçük bir buz parçasını yanakla ilgili dişin tutunduğu damak arasında eriyene kadar bekletin.
  • Ağrı kesici kullanmayı deneyin, kullanırsanız aç karnına veya yemekten birkaç saat sonra kullanın. Ağrı kesici temin ederken tercihi eczacıya bırakın. Kullandığınız başka bir ilaç varsa söyleyin, sıradışı bir durumunuz varsa alerji vb. gibi bunu da bildirin.

Evde diş ağrısına yönelik çözüm olarak yukarıda bahsettiğimiz çözüm yollarını deneyebilirsiniz.

Sizinde kendinizin keşfettiği yöntemler var ise konu altından yorum atarak bizlere iletebilirsiniz.

Diş ağrısı nasıl geçer? Diş ağrısına ne iyi gelir ?
Etiketlendi:                             

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.