Covid 19 Nedir?

Covid 19 korona salgın hastalığına neden olan bir çeşit virüstür. Covid 19 virüsü yarasalarda ve memeli canlılarda bulunan bir çeşit virüstür. Ancak bulunduğu canlılarda ölümcül derecede değildir. Ancak bir yarasadan insan türüne geçmiş olduğu varsayılan bu virüs aslında mutasyona uğramış bir Sars Virüsüdür.

Covic 19 virüsü 1960 lı yılların başında keşfedilmiştir. Canlı türlerinde bulunan ancak türler arasında geçiş yapmayan bir çeşit virüstür. Korona salgın hastalığı olmadan öncesinde bu virüs 2000 yılında kendini Sars virüsü olarak göstermiştir. Sars virüsünün mutasyona uğrayarak şekil değişmesi ve ölümcül etkilerinin hızlanması ile birlikte 2010 yılında Mers virüsü kendini göstermiştir. Mers virüsünün mutasyona uğrayarak değişim göstermesi ile birlikte 2020 yılında Covid 19 virüsü olarak kendini göstermiş bir mutasyon virüsü olduğu görülmektedir. Her on yılda bir Çin’ in bir eyaletinde ortaya çıkan ve dünyaya yayılma gösteren bu virüsün 2030 yılında da kendini mutasyona uğrayarak tekrarlayacağı yönünde ön yargılar bulunmaktadır.

Covid 19 virüsü de diğer virüsler gibi salgın hastalığa neden olmaktadır. Ancak bu virüsün kuluçka süresini uzun olması ve bulaştığı kişileri hasta ya da taşıyıcı olarak ayrıma koyması tedirginlik yaratmaktadır.

Covid 19 Nedir?
Etiketlendi:             

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.