Günümüzde farkettiyseniz nerede ne işlem yapmak istesek dilekçe istemekteler. İşte bu dilekçe yazdırmaya para vermemek için sizlere bu konumuzda dilekçe nasıl yazılr ,  dilekçe yazılırken nelere dikkat edileyeceğini anlatmaya çalışacağız. Konu ile ilgili sorununuz olursa yorum atarak iletirseniz kısa sürede size dönüş yapabiliriz.

Dilekçe nasıl yazılır?

Kağıdın en üst kısmından 5 cm kadar aşağıya ve orta kısıma “T.C” sembolü eklenir. Bir alt satıra ise kurumun yasal adı büyük harfle eklenir. Üçüncü alt satırda ise birim adı yazılır.

Örnek:

Kurum isminin sonuna denk gelecek şekilde bir alt satıra kurumun bulunduğu İl/İlçe adı yazılmalıdır.

Tarih

Dilekçeyi yazdığınız tarihi dilekçede belirtmelisiniz. Başlığın sağ tarafına gelecek şekilde dilekçe tarihinizi belirtiniz.

İstek veya Şikayet

Tarihinizi attıktan sonra istek veya şikayetinizi yazmaya başlayabilirsiniz. İlk satır boşluğunu 1 cm kadar içerde bırakarak yazınız. İstek veya şikayetinizi belirtmeden önce kendinizi kısaca tanıtın. Daha sonra istediğiniz hususa giriş yapabilirsiniz. İstek veya şikayetinizi belirtirken öz bir anlatım şekli tercih edin.

İstek veya şikayetinizi dile getirdikten sonra satırbaşı yapılır. “Gereğini arz ederim.”, “Gereğini rica ederim.”, “Gereğini bilgilerinize sunarım.” gibi saygı sözcükleri tercih edilir.

Dikkat Önemli :

Üst makamdan birine yazıyorsanız “Gereğini arz ederim.”, alt makamdan birine yazıyorsanız “Gereğini rica ederim.” şeklinde saygı sözünüzü belirtmelisiniz.

Adınız Soyadınız ve İmzanız

Saygı cümlesinden hemen sonra sağ tarafa Adınızı ve Soyadınızı yazdıktan sonra imzanızı atınız.

Adres

Karşı tarafın size ulaşabilmesi için adres bırakmalısınız. Adınız, Soyadınız ve imzanızın bulunduğu yerin sol karşısına adresinizi yazınız.

Ek Dosya

Dilekçeyle birlikte ek belgelerde vermeniz gerekiyorsa sol alt köşeye 1-, 2-, 3- diye sıralayarak belgelerin isimlerini yazarak dilekçede belirtebilirsiniz.

Sıkça Sorulanlar:

Dilekçede tarih nerede olur, nereye atılır?

Sağ üst köşeye, Ad Soyadın hemen üstüne ya da cümlenin bittiği yere yazılabilir.

Dilekçede ad soyad, imza nerede olur?

Saygı sözünün bir alt satının sağ tarafında yer alır.

Dilekçe Örnekleri

İş Başvurusu Dilekçe Örneği

Okul Dilekçe Örneği

Banka Dilekçe Örneği

kaynak : e-nasılyapilir.com

Sıkça sorulan sorulardan biriside emeklilik dilekçesi nasıl yazılır? işte bunun cevabını video ile bir arkadaş anlatmış sizlere bunuda sunuyoruz.

Dilekçe Nasıl Yazılır ? Dilekçe Örnekleri

Dilekçe Nasıl Yazılır ? Dilekçe Örnekleri” üzerine 2 düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.