verimli-ders-calisma-yontemleriVerimli Ders Çalışma Teknikleri Nelerdir ?

Ders çalışırken her zaman bir hedefi olmalı insanın. Bu hedefler, bir problemin çözümünü öğrenmek, bir yazıdaki ana düşünceyi bulabilmek olabilir. Unutmamamız gerekir ki hedefi olmayan bir insan hayatı boyunca başarılı olmaz. Bu yüzden ilk başta kendine hedef koymalı. Kendi kendine soru sormalı neden ders çalışmalıyım diye ancak bunun cevabını bulduğu zaman verimli ders çalışma tekniklerine geçebilirler.

İlk baş kendilerine bir plan çizelgesi hazırlamalılar. Hangi saatte nerde, nasıl ders çalışacaklarını belirlemeleri gerekmektedir. Ancak asıl önemli olan uygulamaya geçildiği zaman çalışmasını engelleyebilecek tüm nedenlerden dolayı başa çıkabilmek gerekmektedir.

Çalışılacak ortam sessiz olmalı ve dikkati dağıtacak her türlü materyallerden uzak durulması gerekmektedir. (tv,cep telefonu, bilgisayar vs.) Çalışılacak ortam da masa başında ders çalışmanız gerekmektedir. Aksi takdir de örnek vermek gerekirse; yatağın üzerinde ders çalışmak uyku getirdiği için dikkat dağınıklığına sebep olur ve çalıştığınız konuları o an anladığınızı sansanız bile ertesi gün hatırlanmaz hal alır.

Ders çalışırken birden fazla iş yapılmamalı. Sadece bir işe odaklanılmalı. Not tutulmalısınız anımsayamadığınız bir konuyu hemen açıp göz gezdirebilirsiniz. Farklı konulardan da kaynaklanabilirseniz bu sizin için avantaja dönüşür.

Verimli ders çalışma yöntemleri nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.