ucakkorkusu-nasil-yenilirDoğduğumuzdan itibaren yükseklik gibi bazı korkulara sahip oluruz.Bunları zamanla yener ve ya yenilerini ekleriz.Birçok fobi ve korku kişinin sonradan edindiği durumlardır.Örneğin, bir toplumda çekinik kalmak ve konuşamamak sonradan edinilen bir korkudur.Doğuştan olan bir korku değildir.Bu durumlarda korku ve fobilerimizi atlamamızı sağlayan psikolojik yollar elbette ki vardır.

Uçak korkusu da bunlardan biridir.Her ne kadar diğer kazalara nazaran gerçekleşme olasılığı çok az olsa da kurtulma olasılığı pek olmadığı için insanlar uçaktan bir hayli korkar.Yol üzerinde kaza yapmak onları daha rahatlık alanında tutar.

Şimdi nasıl uçak korkusunu yenebileceğimizi öğrenelim.

Bir korkunun üzerine gidilmeden önce doğru soruları sorup, sebepleri öğrenmeliyiz ki asıl olan olguya daha çabuk erişebilelim.Genel olarak kontrolü kaybetme,hava boşluğuna düşme ve en önemlilerinden birisi olan yükseklik korkusudur.

uçak-korkusu

Pozitif Düşünmek: Her ne kadar korku durumu içinde olsanız da pozitif düşünmek sizin fiziksel davranışlarınızı ve rahatlığınızı da o denli etkileyecektir.

Nefes Egzersizi: Kendinizi heyecanlı hissettiğiniz durumlarda derin bir nefes alın ve sonrasında yavaş bir şekilde bırakın.Bunu en az 8-10 defa tekrarlayın.Bu sizin vücut ritminizi sakin kılacaktır.

Sorular Sormak: Kendi kendinize “Bu uçak gerçekten sağlam mı?” ,  “Neden bu kadar titriyor” gibi sorular sormayın.Bunlar normal durumlarda bile sizi daha kaygılı bir hâle getirecektir.

Bu söylediklerimin yatıştırılmadığı ve uçak korkusunun hayli yüksek olduğu durumlarda ise psikolojik tedaviye ek olarak ilaç tedavisi de uygulanır.Fakat ilaç tedavisi için psikolog veya psikiyatriye gitmeniz gerekmektedir.

Uçak Korkusu Nasıl Yenilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.