paragrafOkul hayatımız boyunca uzun paragrafları nasıl çözeceğimizi düşünmüşüzdür. Aslında paragraf soruları öyle sanıldığı kadarda zor değil. Gerek ygs  gerekse kpssde çıkan paragraf sorularını birkaç pratik yöntem ile rahatlıkla çözebilirsiniz. işte bugun sizlere o yöntemlerden bahsedeceğim.

 

Paragraf sorularını çözmek için aşağıdaki maddeleri sırayla uygulamamız işimizi kolaylaştıracaktır.

 

1. Öncelikle paragrafın tamamını okumamızın bize zaman kaybettireceğini unutmamamız gerekir. Bunun yerine öncelikle paragrafın altında yer alan soru kökünü okuyarak paragrafın bizden ne istediğini belirlemeliyiz.

2. Birinci aşamayı geçtik ve artık paragrafın bizden ne istediğini biliyoruz. Şimdi hızlı bir şekilde seçenekleri okuyarak paragrafı okumadan önce aradığımız seçenek hakkında fikir sahibi olabiliriz.

3. Şimdi paragrafı okumaya başlayabiliriz. Okurken de önceden okuduğumuz seçenekleri paragrafta anlatılardan yola çıkarak eleyebiliriz.

4. Önemli gördüğünüz kelimelerin altını çizmenizide öneriyorum.

 

Paragraf sorularını çözmek aslında bu kadar kolaydır. Yazımı tamamlamadan önce paragraf sorularında bazı klasik ifadeler vardır. Bunlarla karşılaştığınız zaman neler yapmanız gerektiğini  söylemek istiyorum.

 

1.Soru kökünde “metinden çıkarılabilecek en genel yargı”, ”metinde asıl anlatılmak istenen nedir?”, “metinde verilmek istenen mesaj nedir?” vb. ifadeler varsa o soruda anafikrin sorulduğunu unutmayalım. Bir de anafikrin genelde son cümleye saklandığını da hatırlatmak isterim.

 

2. Paragraf sorularında yapılan hatalardan biri de şıklarda yer alan cümlelerin paragraftan bağımsız düşünülmesidir. yani ne demek istiyorum? “Ankara Türkiye’nin başkentidir.” cümlesi kesinlikle doğrudur ama paragrafta bununla ilgili bir cümle yoksa bu seçenek yanlış olarak işaretlenebilir.

 

Şimdi bir örnek paragraf sorusunu beraber çözelim.

 

SORU:

Ağaçlar çevreyi güzelleştirerek göze hitap etmelerinin yanında insanoğlu için hayati öneme sahiptirler. Birincisi havadaki karbondioksiti emerler. Bununla da kalmayıp karbondioksit yerine tertemiz oksijen üretirler. Sadece sağlığımız açısından mı önemliler?. Kurumuş olanlarını keserek kışın soğuk günlerinde ısınırız da. Sözün özü ağaçlar insanlar için vazgeçilmezdir.

 

Yukarıdaki paragraftan aşağıdakilerden hangisi çıkarılamaz?

 

A) Ağaçlar çevreyi güzelleştirir. B) Oksijen kaynağıdırlar.

C) Ağaçlar ev yapımında kullanılır D) Ağaçları ısınmada da kullanırız.

 

Sorunun Çözümü:  paragraf sorularının çözümüyle ilgili aşamaları sırasıyla uygulayalım:

1. soru kökünü okuduk ve metinde bulunmayan düşünceyi aradığımızın farkına vardık.

2. şıkları hızlıca okuyarak hangi yargılar var gördük.

3. paragrafı okuduk. ağaçların oksijen kaynağı olduğu, çevreyi güzelleştirdiği ve ısınma amaçlı kullanıldığı paragrafta yer alıyor. C seçeneğinde yer alan “ev yapımında kullanılır” yargısı doğru bir ifadedir ama paragrafta böyle bir şeyden bahsetmediği için yanlıştır.

uzun paragraf sorularını çözmek bu birkaç maddeyi uyguladıktan sonra artık daha kolay gelecektir.

 

Bu yöntemi nasıl geliştiririm diyorsanız, bolca soru çözerek bu paragraf çözme yöntemini geliştirebilirsiniz.

 

Türkçe paragraf soruları nasıl çözülür?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.