sozlesmeli-memur-ne-demekSözleşmeli memur ne demektir ?

Kamu iktisadi teşebbüsleri 399 sayılı KHK ye bağlı çalışırlar.Sözleşmeli olarak geçer isimleri, fakat bunlar sözleşmesi müdürün isteğine göre fesh edilecek sözleşme değil normal 657 deki memur gibi güvence altına alınmıştır.

Bunların bütçeleri felan ayrı olduğu için maaş bakımından 657 ye tabii memurlara göre bir miktar fazladır.Tabi bu da şu an yüzdelik dilimle felan eşitlenmeye çalışılmış 100-200 lira gibi bir fark kalmıştır.657 ye tabi kurumlar ise genel merkeze bağlı memur dediğimiz kısımdır.Güvence olarak farkları olmamakla birlikte tabii oldukları kanunlar yönetmelikler farklıdır.Maaşlar biraz fark eder kuruma göre.Tayin,yer değiştirme felan kurumdan kuruma yönetmeliklerine göre değişmektedir.

Sözleşmeli personelin özür durumu hariç il içi ve il dışı tayin hakkı yoktur. Kadrolu personelin ise tayin hakkı mevcuttur. Sözleşmeli öğretmenin ek dersinden SSK kesintisi yapılmaktadır. Kadrolularda böyle bir kesinti söz konusu değildir. Sözleşmeli personel için görevde yükselme söz konusu değildir. Bu bağlamda bazı önemli mesleklere sözleşmeli ataması hiç yapılmamaktadır. Özetle sözleşmeliler idareci veya müfettiş gibi görevlere atanamazlar. Bu konuda herhangi bir düzenleme ve mevzuat yoktur. Kadroluların bu konuda herhangi bir sıkıntısı yoktur.Onlarıda kendi iç kanunlarından ve çalışanlarından öğrenebilirsiniz.

Sözleşmeli memur ne demektir ?
Etiketlendi:                 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.