Sokak Lambaları Neden Turuncu Renklidir ?

Çoğu paylaşım platformunda çeşitli ve farklı yanıtlarla açıklığa kavuştuğu sanılan sokak lambalarının neden turuncudur? sorusu, aslında pek çok paylaşım platformunda ve haber kaynaklarında yanlış saptanmıştır. İşin komik ve ilgi çekici taraflarından biri ise, çoğu kişinin sokak lambalarını sarı renkte sanıyor olmasıdır. Yalnız şunu da belirtebiliriz ki, sokak lambalarının turuncu olduğunu sanıyorsanız, bu konuda da yanılıyorsunuz. Şuan da sizlerde büyük bir merak duygusu içerisindesiniz. Hem sarı renkte değil, hem de turuncu renkte değil. Peki hangi renkte bu sokak lambaları? gibi düşünce ve sorulara sahipsiniz. Heyecanınızı ve merakınızı daha fazla yükseltmeden, sizlere sokak lambalarının gerçek rengini belirtebiliriz.

Sokak Lambaları Ne Renklidir? Neden O Renktedir?

Evet 2. başlığımızda da belirtmiş olduğumuz soruların yanıtına açıklık getirecek olur isek, sokak lambalarının amber rengi olduğunu, öncelikli olarak belirtebiliriz. Amber rengi kızıl, sarı ve turuncu karışımı bir renktir. Ancak renk bütününde, az koyu bal rengini anımsatıyor. Sokak lambalarının amber rengi olmasının nedeni ise, rengin ışık yönünden daha verimli kullanılmasından kaynaklanıyor.

Sokak lambaları neden turuncu renklidir?
Etiketlendi:                     

Sokak lambaları neden turuncu renklidir?” üzerine 2 düşünce

 • 17 Şubat 2021, 19:48
  Kalıcı bağlantı

  Peki hocam bazı kaynaklarda böcekler ve kuş türlerinin mavi ışığı karşı duyarlılığından kaynaklandığını söylüyor buna cevabınız nedir?

  Cevapla
  • 20 Şubat 2021, 16:41
   Kalıcı bağlantı

   Konu konuda net bir bilgiye sahip değilim lakin bir araştırma yapacağım. Bulduğum sonuçları paylaşırım sizinle.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.