Soğuk havalarda kombi kaç derecede olmalı?

Kış aylarının gelmesiyle beraber kombiler de yanmaya başladı. Kombilerimiz yanıyor fakat kabarık doğalgaz faturaları da hepimizi korkutuyor. Soğuk kış günlerinde hem evi güzelce ısıtmanın hem de kabarık doğalgaz faturalarından korunmanın yollarını arıyoruz.

Öncelikle az yakan kombi diye bir şey yoktur. Kombiler düşük ayarda çalıştığında az yakar yüksek ayarda çalıştığında çok yakar. Bu pek de kombiden kombiye değişen bir şey değildir. Ancak yoğuşmalı kombiler yüzde beş tasarruf sağlayabilir.

Doğalgaz faturasından tasarruf etmenin yolu ısı yalıtımından ve kombi bakımından geçer. Kış başlaman önce radyatör ve boru bakımını yaptırmanız doğalgazdan da tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Ayrıca evinizin yalıtımı olması da doğalgaz harcamalarınızı azaltacak önemli bir etkendir.

Evlerde ısı kaybının bir kısmı da kapı ve pencerelerden olur. Kapı ve pencereleriniz izole olursa daha az ısı kaybedersiniz ve bu da doğalgaz faturalarınıza olumlu yansır.

Isınma sisteminize termostat ilave ettirmeniz de ısınmanızı olumlu etkileyecektir. Termostat ısı kontrolü sağlayarak doğalgaz yakımınızı azaltır.

Ev için ideal sıcaklık 20-22 derecedir. Bu sıcaklık hol gibi alanlarda 15 dereceye kadar düşürülebilir. Banyo gibi ıslak alanlarda ise 24 dereceye çıkabilir. Bu sıcaklığı sağlamanız için kombinizin su sıcaklığını 60 dereceye ayarlayabilirsiniz. Çok soğuk olmayan günlerde ise 50-55 dereceye düşürebilirsiniz. Kombinizin sıcaklığının çok fazla yükseltilip alçaltılmaması kombinizin stabilitesi açısından önemlidir.

Soğuk havalarda kombi kaç derecede olmalı?
Etiketlendi:     

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.