Sabahları Yorgun Uyanmak

İnsan vücudu dinçleşmek için uykuya ihtiyaç duyar. Gece uykusu ise vücudun dinlenmesi için en ideal zaman dilimidir. Ancak gece uykusu sonrası sabahları yorgun uyanmak modern dünyada çoğumuzun yaşadığı sorunlardan biridir. Vitamin eksikliği ya da günlük yoğun egzersiz gibi durumlara bağlı olan sabahları yorgun uyanma sorunu bir süre sonra çekilmez bir hal alabilir. Psikolojiyi de olumsuz etkileyen bu durumu önlemek için nedenlerine ve tedavisine yoğunlaşmak gerekir.

neden yorgun uyanıyorum

Sabahları Yorgun Uyanmanın Nedenleri

Beslenme Sorunları

Gün içerisinde vücudumuz tarafından ihtiyaç duyduğumuz enerjinin büyük bir kısmını besinlerden alırız. Ancak besin tüketiminde seçici davranmıyor ve sağlıklı beslenmiyorsak sabah yorgunluğu yaşayabiliriz. Bazı besinler insan vücuduna geçici bir süre enerji verdiği için enerji bittiğinde yoğun bir yorgunluk yapmaktadır. Bu durum ise kişilerde genellikle sabah saatlerinde açlıkla birlikte daha fazla hissedilir olmaktadır.

Hormonal Sorunlar

Hormonlara bağlı olarak vücutta aşırı yorgunluk ve sabah yorgunluğu görülebilmektedir. Kişilerin kendini yorgun hissetmesi halinde hormon testleri yaptırması gerekebilir. Tiroid hastalıkları gibi sorunlar genelde sabah yorgun uyanmanın nedenleri arasında sayılır. İlaç tedavisi ile sorun ortadan kaldırılabilmektedir.

Stres

Uzun süre stres altında kalmaya bağlı olarak sabahları yorgun uyanma durumu görülebilir. Kişilerin strese ek olarak üzüntülü dönemlerden geçmesi vücudun dinçliğini kaybetmesine neden olabilmektedir. Yoğun çalışma temposu da sabahları kişilerde yorgunluğa neden olabilir.

Kanser

Vücutta düzensiz hücre artışı olarak tanımlanan kanser hastalığı vücuda alınan enerjinin kısa sürede bitmesine ve kişinin kendisini güçsüz hissetmesine neden olmaktadır. Kan şekerini düşüren ve kişinin oksijeni daha hızlı harcamasına neden olan bu rahatsızlık sabahları yorgun uyanmaya neden olur.

Bütün bu sorunların yanında kansızlık, kalp damar hastalıkları, enfeksiyonlar, metabolik rahatsızlıklar ve parazitlerin neden olduğu rahatsızlıklarda sabahları yorgun uyanmak şeklinde belirti verebilir.  

Sabahları Yorgun Kalkmamak İçin Ne Yapmalı?

Sabahları yorgun kalkmamak için kişilerin vücuduna aldığı besinlere dikkat etmesi ve gün boyu enerji veren sağlıklı besinler tüketmesi gerekir. Bol bol su içmek, güzel şeyler düşünmek ve kahve- çay gibi alışkanlıklara ara vermek de gerekebilir. Günlük olarak spor yapmak, stresten uzak durmak da kişilerin daha dinç uyanmasını sağlayacaktır.

sabahları yorgun uyanmanızı etkileyecek faktörleri birde bu abimizden dinleyin.
Sabahları Yorgun Uyanmak
Etiketlendi:             

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.