Pillerin Doğaya Verdiği Zararlar

Piller gündelik hayatta pek çok işimizi kolaylaştırsa da üretildiği malzemeler nedeniyle doğaya zarar veren bir yapıya sahiptir. Geri dönüşümü mümkün olan pillerin toprağa, denizlere ve ya biriktirdiğimiz çöplerin içerisine atılmaması gerekir. Bunun yerine piller kullanıldıktan sonra ayrı bir yerde biriktirilmeli ve geri dönüşüme kazandırılmalıdır.

Piller Doğaya Nasıl Zarar Verir?

  • Pillerin içerisinde çinko, kadmiyum, lityum gibi onlarca madde bulunur. Çoğu insan sağlığına zararlı olan bu maddeler toprağa atıldığında toprak yapısına karışır. Toprak bu maddeler nedeniyle kirlenir ve canlıların yaşayamayacağı alanlar haline gelir. Zehirli bir hal alan bu topraklarda yetişen bitki ve ürünlerde sağlık için zararlıdır.
  • Pillerin doğaya verdiği zararlar içerisinde bazı hayvan türlerini yok etmesi de bulunur. Özellikle toprak içerisinde yaşayan canlılar pillerden gelen zehirli maddeler sonucu ölür ve burada üreyemez duruma gelir. Toprak canlılarının ölmesi ise toprağın temizlenmesini, hava almasını ve yeni bitkilerin çıkmasını engelleyerek çorak bir hal almasına neden olur.
  • Pillerin içerisinde mangan ya da kurşun gibi zararlı maddeler vardır. Toprak yoluyla yer altı sularına ve denizlere atılması ile içme sularına karışan pillerin insan sağlığına zararları oldukça fazladır. Suya karışan zararlı pil atıkları insanların zehirlenmesine, suyun kirlenmesine ve suda yaşayan canlıların ölümüne sebep olur.
  • Doğaya karışan her atık pil insanların sinir sistemlerini, böbreklerini, dolaşım sistemlerini ve nörolojik sistemlerini bozar. Atık pillerin zararları arasında doğum oranlarını olumsuz etkilemek ve sakat bebek doğumlarına neden olmak gibi önemli sonuçları vardır.
Pillerin Doğaya Verdiği Zararlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.