Kış ayları geldi ve kombiler açıldı. Ancak petekleriniz ısınmıyorsa bunun bir kaç nedeni ve çözümü olabilir. İşte peteklerinizin ısınmama nedenleri ve çözümleri

  • Merkezi sistemle ısınan bir binada oturuyorsanız ve peteklerinizde ısınmama sorunu yaşıyorsanız bunun için yapabileceğiniz çok bir şey yoktur. Bu binanın ısınma sisteminin iyi olmaması ya da eski olmasından kaynaklanıyor olabilir. Zamanla borular kireçlenir ve daralır. Merkezi sisteminizin basıncı daralan borulardan suyu itmeye yetmediğinde ise petekleriniz ısınmamaya başlar. Bunun önüne geçmek için her kata vanalar takılarak basıncı ayarlanabilir.
  • Yine merkezi sistemde petekleriniz ısınmıyor ise bunun bir nedeni de suyun alt katlarda fazlaca dolaşması olabilir. Bunun önüne geçmek için ise dairelere pay ölçer takabilirsiniz. Bu sayede herkes kendi yakacağı kadar ödeme yapacağı için gereksiz vanaları kapatır ve su alt katlarda daha az dolaşarak yukarılara çıkar.
  • Peteklerinizden sadece biri ısınmıyorsa o petekte hava olabilir. Bu durumda pürjör anahtarı ile peteğin havası alınır.
  • Peteklerinizin üstü ısınıyor altı ısınmıyorsa bu peteğinizin içinde tortu birikmiş olmasından kaynaklanıyor olabilir.
  • Peteklerinizin havası alındığı halde hala petekleriniz ısınmıyorsa petek temizliği yapılabilir.
  • Dairenizdeki petekler ısınmıyorsa sorun kombinizden de kaynaklanıyor olabilir. Öncelikle kombinizi kış moduna aldığınızdan ve derecesini yükselttiğinizden emin olmalısınız. Ayrıca tüm vanalarınızı açtığınızdan da emin olmalısınız. Hala ısınma sorunu yaşıyorsanız yetkili servislerden yardım alabilirsiniz.
Petekler ısınmıyor ne yapmalıyım?
Etiketlendi:     

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.