oy-kullanirken-nelere-dikkat-edilmeliSeçimler yaklaşıyor. Oy atacak kişilerin, oylarının geçerli sayılabilmesi adına dikkatli olması gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Sizler için oy kullanırken dikkat edilmesi gerekenler rehberi oluşturduk.

Oy kullanırken nelere dikkat edilmeli ?
Oyunuzu Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oy kullanacağınız yerin neresi olduğunu tam olarak öğrenmelisiniz. Oy kullanmaya gittiğiniz yerde sorun olmaması için bu gereklidir. Oy kullanacağınız yeri önceden internetten öğrenebilirsiniz. ysk.gov.tr bu hizmeti, oy kullanacaklar için hizmete sunmaktadır.

Oy kullanmaya gitmeden önce yanınızda kimliğinizin olup olmadığını iyice kontrol edin. Kimliğiniz olmadan oy kullanmanız mümkün değil.

Oyunuzu Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
secim

Oy kullanmaya gittiğinizde öncelikle kimliğini sandığın kurul üyelerine teslim etmeniz gereklidir. Onlar kimliğinizi onayladıktan sonra size zarf ve oy pusulası verirler ve siz de kabine girerek oy pusulasını işaretlersiniz.

Sandık kurulu üyelerinin size verdiği zarftaki mühür sayısının 2 adet olması gereklidir. Kesinlikle oyunuzu kullanmadan önce mühür sayısına dikkat ederek oy kullanma işleminizi yapın. Eğer 2 mühür bulunmuyorsa oyunuz sayılmayacaktır.

Oy pusulasının üzerine işlem yapmayın veya çizmeyin. Aynı şekilde zarfın da sağlam olmasına özen gösterin.

 

Oy kullanırken nelere dikkat etmeliyiz ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.