Koronavirüse Karşı kimlerin Maske Takması Uygundur?

Korona virüsün ilk yayılım göstermesi ile birlikte dünya başta olmak üzere Türkiye Cumhuriyetinde de panik havası içerisinde herkesin maske almaya ve maske takmaya başladığını görebilmekteyiz. Bu süreç bilinçli bir şekilde ilerlerken tartışma programında bir uzmanın herkes maske kullanmasın yalnızca hasta kişilerin maske kullanması uygundur demesinin arından kimse kendisine hasta yaftasını yapıştırmayacağı için ne yazık ki maske kullanımı da burada sekteye uğramıştır. Bu yanlış bilgilendirme korona virüsünün ülkemize yayılım sağlamasını hızlandırmıştır.

Dünya Sağlık Örgütü uzmanlarının son olarak yapmış olduğu açıklamaya göre, bu virüsün günlük kuluçka süresi olması ve hasta olan kişilerin de hasta olduklarını veya taşıyıcı olduklarını bilmemelerinden kaynaklı olarak korona virüsüne karşı maske takımını tüm insanların gerçekleştirmesi gereken bir durum olduğu görülmektedir.

Sağlıklı olan bir kişinin koronavirüs şüphesi ile çevredeki kişilere ya da ortama yaklaşımından kaynaklı olarak, maske takması uygundur.

Öksüren ya da hapşıran kişinin maske takması uygundur.

Maske takan kişinin bu maskeyi ne şartlarda kullanması gerektiği de önemlidir. Bu nedenle maske tek başına bir çözüm değildir.

Korona Virüse Karşı Nasıl Maske Takılır?

Maske takılması tek başına etkili bir yöntem değildir. Maske takılmasının yanında eldiven kullanılması, sosyal izolasyon sürecine dikkat edilmesi ve en önemlisi de dezenfektan kurallarına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bir maskenin takılmadan önce ellerin temiz olması oldukça önemlidir. Mümkün olduğunca elleri yıkamak hijyen açısından önemlidir. Dışarıda bulunuyorsanız ve maske takarken de ellerinizi yıkayacak durumda değilseniz. Burada dikkat etmeniz gereken ellerinizi en az 80 derece alkol bulunan kolonya ile dezenfekte etmek ya da el dezenfektanı kullandıktan sonra maskeyi kullanmak olmalıdır. Sabunlu su, kolonya ve el dezenfektanı bu süreçte maske takımı sırasında ihtiyaç duyduğumuz en önemli üçlüdür.

Virüse karşı kullanılacak olan maskenin ağız ve burnu kapaması arada boşluk oluşturmaması gerekmektedir. Günlük kullanılan tıbbi maskelerde boşluk oluşması mümkün değildir. Bunun nedeni maskenin standart ölçülere oranla yapılmış olmasıdır. Ayrıca burun kısmında bulunan bükülebilir tel ile her tıbbi maske yüze uygun şekilde ayarlanmakta ve boşluk oluşturması önlenmektedir. Ancak ne yazık ki kumaş maskenin bu şekilde tel aparatı bulunmaz. Bu nedenle yüzünüze tam oturacak olan kumaş maskeleri kullanmak sizin için oldukça faydalı olacaktır.

Maskeyi takarken yan kısmında bulunan lastik yardımı ile takmak ve çıkarırken de el sürmeden bu lastikler yardımı ile çıkarmak gereklidir.

Maske Takmanın Altın Kuralları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.