Maske Kullanım Şekilleri

Bildiğiniz üzere Tüm Dünya da olduğu gibi ülkemizde de maske kullanımı korona virüsü yüzünden artmış durumda. Peki maskeleri nasıl kullanmalıyız, maske kullanmanın püf noktaları nelerdir ?

  • Maske kullanılmadan önce eller ılık su ile en az 20 saniye boyunca yıkanmaktadır.
  • Kutudan günlük kullanım maskesi çıkarılır. Maske takılmadan önce herhangi bir defosu bulunup bulunmadığı kontrol edilir. Delik ya da yırtık bulunan maske kullanımı yetersiz maske demektir. Bu nedenle başka sağlam bir maske seçimi yapılmalıdır.
  • Maske kullanım şekli itibari ile üst kısmında bükülebilir bir metal bulunur. Maske ağız ve burun kapalı olacak şekilde ve iki lastiği de kulak arkasına gelecek şekilde takılmalıdır.
  • Maske takılırken bükülebilir metalin üst tarafta burnun üzerinde olması gerekir. Takıldıktan sonra ağız ve burun tamamen kapalı olacak şekilde ayarlama yapılır. Bükülebilir yüzey kişinin burnuna uygun olarak bükülür ve üstten de hava kanallarına ulaşım kesilmiş olur.
  • Günlük kullanım maske en fazla 3 saat idare edebilmektedir. Bu nedenle çıkarılırken lastiklerinden tutarak çıkarılması ve maskenin dış yüzeyine temastan kaçınılması gerekir.
  • Bez maskeler de bu şekilde kullanılır ve çıkarılır. Ancak bez maskeler yıkanabilir olması bakımından tekrar tekrar kullanım gösterebilmektedir.

Prof. Dr. Karatay’ın bir videosunu da paylaşmak istiyorum sizinle.

Maske Kullanım Şekilleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.