headlineLisans Mezunları KPSS’ye Ön Lisans Düzeyinde Girebilir Mi?

Evet arkadaşlar, bugün tüm üniversite mezunlarının merak ettiği konuyu açıklamaya çalışacağız.

Kpss hakkındaki  Temel kural

KPSS B grubundaki temel kural şudur: Bir kişinin aynı veya farklı düzeyde hala geçerli olan iki tane farklı b grubu puanı olamaz. Bu da demektir ki; bir aday 2014 yılında lisans, önlisans ya da lise KPSS’den sadece birine başvurabilir.

İki farklı düzeyden (örneğin  önlisans ve lisans) basvuru yapılabilirmi ?

Hayır yapılamaz. Bu konuda ÖSYM sistemi de yanıltılamaz. Çünkü lisans KPSS’ye giren bir kişinin artık daha alt düzeylenen KPSS başvurusu yapmasını sistem engellemektedir. Yani Mayıs’ta lisans düzeyinde başvuran bir kişi Temmuz’daki önlisans-lise başvurularında işlem yapamaz.

Yine aynı şekilde önlisans ve lise başvuruları aynı anda alınmaktadır. Fakat bir aday bu öğrenim düzeylerinin her ikisinden birden sınava giremez.

Daha önce lisans düzeyinde girenler 2014’te lise veya önlisans olarak sınava girebilir mi?

Hayır. Kılavuzda da açıkça belirtildiği üzere başvuru tarihlerinin son günü itibariyle en yüksek öğrenim düzeyinden KPSS’ye başvuru yapılabilir. Zaten daha önce lisanstan giren bir adayın daha alt bir öğrenim düzeyinden (önlisans-lise) düzeyinden başvuru yapmasını ÖSYM online başvuru sistemi engellemektedir.

Herkes girdiği düzeyden mi tercih yapacak?

Evet herkes, sınava hangi düzeyden girmiş ise, 2 yıl boyunca sadece o düzeyden tercih yapabilecek. Yani sınava lisans düzeyinden girmiş bir aday, 2 yıllık süre boyunca sadece lisans kadrolarını tercih edebilecektir.

Hem 2yıllık bitirdim hemde 4 yıllık 2 yıllıkdan kpssye girebilirmiyim?

Hayır, en son hangi bölümden mezun olmuş isen ondan girebilirsiniz kpssye. 2 yıllıktan sonra 4 yıllık bitirmişseniz 4 yıllıktan girebilir, 2 yıllıktan giremezsiniz kpssye.

 

Kaynak: Memurlar.net

Eğer halen aklınıza takılan sorular varsa konu altından yorum atarsanız sizlere yardımcı olmak isterim.

Lisans Mezunları KPSS’ye Ön Lisans Düzeyinde Girebilir Mi?
Etiketlendi:             

Lisans Mezunları KPSS’ye Ön Lisans Düzeyinde Girebilir Mi?” üzerine 16 düşünce

 • 05 Eylül 2020, 18:11
  Kalıcı bağlantı

  Ben önlisans fizyoterapi mezunuyum,şu an lisans 3. sınıfım dikey geçiş sınavıyla 4e tamamlıyorum. önlisans kpssye başvurdum atanırsam lisans bittikten sonra tekrar kpssye girmeme gerek var mı? yoksa direkt kurum içi geçişle fizyoterapist olarak devlette çalışabiliyor muyum?

  Cevapla
 • 28 Haziran 2017, 14:56
  Kalıcı bağlantı

  merhaba ben 2016 lisans mezunuyum 2017de de aöf adalet bitirdim yani önlisans. şimdi kpss’ye lisanstanmı gireceğim yoksa önlisanstan mı ?

  Cevapla
 • 16 Aralık 2016, 10:35
  Kalıcı bağlantı

  merhaba ben önce önlisansı bitirdim .atanamayınca aöf den lisans tamamladım.kpss ye lisansdan girdim.tercihlerde önlisansdanda tercih yapabilirmiyim .tşk

  Cevapla
  • 16 Aralık 2016, 15:53
   Kalıcı bağlantı

   Malesef yapamazsınız, mezun olduğunuz son en üst seviye öğretimden yani lisansdan tercih yapabilirsiniz.

   Cevapla
   • 06 Şubat 2021, 22:52
    Kalıcı bağlantı

    Merhaba ben lisanstan bir bölüm okurken sonradan onlisans bir bolum okumaya basladim.İkisi ayni yil icerisinde bitecek.Ben ikisindende mezun oldugumda ayni tarihlerde olacak.Onlisanstan sinava giremez miyim ?

    Cevapla
    • 20 Şubat 2021, 15:57
     Kalıcı bağlantı

     Lisans dan da mezun olduğunuz için önlisanstan sınava girme şansınız bulunmamaktadır.

     Cevapla
 • 30 Ekim 2015, 14:35
  Kalıcı bağlantı

  merhaba hocam ben 2 yıllık okudum açıktan 4 tamamlıyorum maliye ama o sırada 2 yıllık bölüm okuyorum önlisansa girip 2 yıl sonunda hem 4 hemde 2 yıllık mezun olcam maliyeden alttan ders bırakıp yeni mezun olacağım 2 yıllıktan önlsans olarak atanabilir miyim

  Cevapla
  • 02 Kasım 2015, 22:10
   Kalıcı bağlantı

   Mezun olmadığınız taktirde onlisansdan girip o şekilde tercih yapabilirsiniz.

   Cevapla
   • 05 Kasım 2015, 10:28
    Kalıcı bağlantı

    merhaba ben 2 yıllık okudum şimdi daha ii bi 2 yıllık okuyorum 2016 kpssye girip 2. okuduğum bölümden mezun olmama ragmen tercih yapabilir miyim yani ben girdiğim yıl 1. sınıfı bitirmiş oluyorum hem okuma hem memur nasıl oluyor bilgilendirirseniz yoksa 2 yıllık mezun olduğum için ondan mı yapmak zorundayım

    Cevapla
 • 13 Ağustos 2014, 08:35
  Kalıcı bağlantı

  merhaba
  birşey soracağım aöf işletme mezun oldum lisans düzeyinde kpss ye girdim mezunu çok fazla olduğundan atamam olmadı diyelim ki 2 yıllık bilgisayar porgramcılığı okumak istiyorum ön lisans mezunu olursam kpss girince bilgisayar programcılığı bölümlerine nasıl tercih yapacağım önlisans olarakmı gireceğim yoksa lisans olarak girip bilgisayar programcılığından tercih yapabilecekmiyim yoksa boşunamı okumuş olacağım.

  Cevapla
  • 19 Ağustos 2014, 09:31
   Kalıcı bağlantı

   Ne yazıkki işletme olarak girmek zorundasınız , okunulan en üst eğitime göre girilmekte kpssye.

   Cevapla
 • 21 Haziran 2014, 01:20
  Kalıcı bağlantı

  Merbhlar ben 2 yllik okudum aof den lisans tamamlyrm bu sene kaldm lisans kpss bsvrusu yaptm onlisanstanda bsvru yapamazmym cunku mezn olmadn lisans isime yaramick onlsanstan da tercih edemezmiym bu konu da bilgi verirmisnz

  Cevapla
  • 25 Haziran 2014, 18:38
   Kalıcı bağlantı

   Eğer aöfden mezun değilseniz önlisansdan girişiniz kabul edilecektir. Fakat aöfden mezun olursanız önlisansdan kabul edilmeyeceksiniz.

   Cevapla
 • 06 Haziran 2014, 11:01
  Kalıcı bağlantı

  ben ilk olarak önlisans bitirdim ve şuanda aöf lisans bölümü son sınıftayım mezun olup olmayacağım belli olmadığı için önlisanstan kpss başvurusu yapabilirmiyim

  Cevapla
 • 09 Mayıs 2014, 18:32
  Kalıcı bağlantı

  ben ilk olarak 4 yıllık bir bolum okudum mezun olduktan sonra ön lisans ilahiyat okudum. daha hiç lisans kpss ye girmedim bu durumda ön lisanstan kpss ye girebilirmiyim. bir de lisanstan girecek olsam din bilgileri oturumuna basvurabilirmiyim. faydası ne olur benim için

  Cevapla
  • 29 Mayıs 2014, 09:45
   Kalıcı bağlantı

   Merhaba burcu hanım,
   bildiğim kadarıyla okuduğunuz en üst kademeden girebiliyorsunuz. Ama siz yinede bir ösym bürosuna danışın.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.