kitap-okumanin-faydalariKitap okumak, boş zamanları değerlendirmek ve zihni aktif olarak kullanabilme yeteneğiyle birlikte düşünceyi geliştiren faydalı uğraşların başında gelmektedir. Kitap okuyanlar aynı zamanda kültür açısından da kendilerini son derece geliştirme imkânı bulurlar. Konuşmalarda daha akıcı ve kararlı konuşanların çoğunlukla kitap okuyan insanlardan oluştuğunu yapılan araştırmalar ortaya koymuştur.

Elbette, kitap okumanın faydaları bunlarla sınırlı değil.

İşte, kitap okumanın faydaları:

1.Seyahat ederken kendinize meşgale bulabilirsiniz. Otobüste veya arabada seyahat ederken zamanınızı telefonla değerlendirmek yerine kitap okuyarak yararlı bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Üstelik uzun süren yolculuklarda kitap okuduktan sonra varış yerine geldiğinizi görmek ise ayrı bir mutluluk sağlar.

2.Kitapların okuyucularına sunduğu bir diğer fayda ise çıkmayan filmleri önceden bilebilme imkânı sağlamasıdır. Genellikle kitap serilerini okuyup bitirmiş kişiler, filmleri izlemeyi tercih etmez. Çünkü kitapta zihninde bir kişiyi ve bir olayı daha farklı bir şekilde canlandıran okuyucu, filmlerde pasif olarak izleyici konumundadır. Aktif olarak rol alamama okuyucuların canını sıkabilir.

3.Kelime dağarcığı. Kitap okuyan kişilerin kelime dağarcığı epey gelişmiştir.

 

 

Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.