Kısa çalışma ödeneği Ne zaman Yatacak?

Kısa çalışma ödeneği, iş yerlerinin Covid 19 salgını ile birlikte İşkur’ a başvuruda bulunmalarına olanak sağlayan ve bu ödeneğin alınarak bir süre geçimini idare ettirebilecek paraya ulaşmasını sağlayacak olan geçici ödeneklerdir.

İş yeri faaliyetini kısmi ya da temelli olarak durdurmuş olan işverenlere yapılacak olan ödemeyi ifade etmektedir. Bunun için başvuru şartları bulunmaktadır. Minimum 4 hafta olarak iş yeri faaliyetinin kısmi ya da temelli durdurulması gerekmektedir. Bu ödenekten faydalanabilmek için ise kısa çalışma tarihli olarak son 3 yıl içerisinde 450 gün prim ödenmiş olan çalışanların ödenekten faydalanması söz konusudur. Başvuru işlemleri şuan için başlamış bulunmaktadır. Ödemlerin ise toplu olarak yapılacağı bilinmektedir. Üstelik bu ödenekler için herhangi bir hizmet sektörü kısıtlaması da bulunamamadır. Hizmet sektörü şartı aranmamakta ve asgari çalışan bulundurma şartı da aranmadan her başvuru sahibine koşulları sağlaması halinde bu ödeneklerin yatırılması söz konusu olmaktadır. İş yerinin SGK borcu ya da maliye borcu olması da başvuru ve ödeme konusunda herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.

Kısa Çalışma ödeneği ne zaman yatacak ?
Şuan için net bir bilgi yok fakat mayıs ayının başında verilmesi söz konusu. 5 Mayısda kısa çalışma ödeneği paraları yatabilir.

Kısa çalışma ödeneği Ne zaman Yatacak?
Etiketlendi:         

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.