Hepimiz küçükken bir arkadaşımızla gezerken önümüzden bir kara kedi geçdiğinde “Kara kedi geçiyo önümüzden saçını tut” diye sohbetlerde bulunmuşuzdur muhtemelen. İşte bugün bu konuya değinmek istedik. Gerçekten de kara kedi uğursuzluk getirir mi ? Yoksa bu bir batıl inanç mı ? İşte tüm bunların cevabını bu konuda açıklamaya gayret edeceğiz.

 

Kara kedi  uğursuzluk getirir mi ?

M.Ö. 3000′ li yıllarda, eski Mısırlılar zamanında kediler kutsal bir canlı olarak görülüyordu. Hatta siyah dişi kediler tanrıça olarak kabul ediliyordu. Kedileri hastalık ve ölümden korumak için kanunlar bile yapılmıştı.
Kedilerden, özellikle siyah kedilerden nefret, Hristiyanlığın kendinden önceki kültürleri ve onların sembol kabul ettiği şeyleri yok etme güdüsü ile Orta çağ da, İngiltere’de başladı. Bağımsız, bildiğini yapan, “inatçı” ve “sinsi” karakteri, sayılarının da şehirlerde aşırı artması ile birleşince, kediler gözden düştü. O yıllarda evinde kedi besleyenler yalnız yaşayan fakir ve yaşlı kadınlardı. Yine o yıllar büyücü ve cadı inancının tüm Avrupa’da histeriye dönüştüğü yıllardı. Siyah kedi besleyen bu kadınların kara büyü yaptıklarına ve siyah kedilerin geceleri şeytana dönüştüklerine dair korku dolu halk hikayeleri üretildi. Cadı konusu bir paranoyaya dönüşünce birçok zavallı kadın kedisi ile birlikte telef edildi.

İşte tüm mesele burada arkadaşlar bu yüzden kedilere karşı bilhassa kara kedilere karşı böyle bir batıl inanç oluşmuş. Ve toplumumuzda da etkisini göstermiş ki halen bu batıl inanca inanıp kara kedi görünce uğursuzluk getirdiğine inanılır.

Sözün özü, kara kedi de beyaz kedide kedidir kedi. Herhangi bir uğursuzluk filan da getirdiği yoktur korkunuz olmasın..
Sevgilerimizle.

Kara kedi uğursuzluk getirir mi? İşte Cevabı
Etiketlendi:                 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.