internette-alisveris-yapmakİnternet, bir çok kişi tarafından kullanılan ve her geçen gün her alanda varlığını hissettirmeye başlayan bir sistem. Kimileri için ansiklopedi, kimileri için mp3 çalar, kimileri için sinema ve kimileri içinse alışveriş merkezi.

Günümüzde bir çok kişi internet üzerinden alışveriş yapıyorlar. Gerek kredi kartlarını, gerekse özel bilgilerini vererek istedikleri ürünleri dünyanın dört bir yanından getirtebiliyorlar. Peki bu alışveriş sitelerine kadar güvenli?

Öncelikle hiçbir sistem tamamiyle güvenli değildir. Sistemler geliştirildikçe hackerlar da kendilerini geliştirerek bu sistemleri geçmeye çalışırlar. Fakat günümüzde bu alanda adını duyurmuş bazı sitelerin, bu gibi riskleri minimuma indirdiği de bilinen bir gerçektir. Amazon, Hepsiburada, GittiGidiyor, e-bay tarzı siteler bu güvenilir sitelerden bazılarıdır. Özellikle güvenlikli oluşlarını link satırının başında bulunan ‘HTTPS’ şeklindeki başlangıçtan anlamak mümkündür.

internette-alisveris-yapmak

Başlangıç kodu olan ‘HTTPS’ bankalarda bile kullanılmakta olan, bilgilerinizin güvenliğinin güvencesini veren bir koddur. Bunun görüldüğü sitelerde kredi kartları vs rahatlıkla kullanılabilirken, çıkabilecek sorunlar minimum düzeydedir. Bu tarz sitelerde internet üzerinden alışveriş güvenli olmasına karşın, internet üzerinden alışverişlerde hesaplarınızı ve bağlantıları kontrol etmenizi tavsiye eder, bilinmeyen ve güvenilmeyen sitelerden uzak durmanızı öneririz.

İnternetten alışveriş yapmak güvenli mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.