İnternet Hızını Arttırmak İçin İpuçları

Son  günlerde birçok kişi tarafıma şu soruyu yöneltti. İnternet hızımı nasıl artırabilirim? Bu soruyu bugun irdeleyip araştırma imkanı buldum ve sonunda bilgiservisi.com da bir makale buldum ve sizinle bu makaleden bir kısmını paylaşıp bir kısmındada kendi cümlelerimi ekleyerek sizlere sunmak istedim. Lafı uzatmadan buyrun internet hızını artırmak için yöntemler

İnternet hızına etkisi olan faktörler;
Kullanılan internet modeminin özelliği:
Kullandığınız modemin donanımsal olarak yetileri kullanmak istediğiniz internet hızını destekleyemiyor olabilir. Bunu öğrenebilmek için modeminizin speclerinde belirtilen sayısal özellikleri istediğiniz hızları destekler nitelikte olmalıdır.

Sonuç Olarak : Modeminizin kaliteli olması internet hızınızda etkilidir.

Santrale olan mesafe:
Sizin mesafe ile alakalı yapabilecek pek bir şeyiniz yok. İnternet sağlayıcınıza danışarak size en uygun hız-kota paketlerinden birini seçin ve boşuna fazladan para ödemeyin. Çünkü size gelen kablo hattı eğer yüksek hızı desteklemiyorsa siz ne kadar da 4 mbps, 8 mbps,… ücreti ödesenizde bu hızda hizmet alamazsınız.

Sonuç olarak: yaşadığınız yerdeki en iyi santrale sahip bir internet paketi almanız sizin internet hızınız için daha iyi olacaktır. Örneğin manisada yasıyorsanız manisada 8mb internet santrali varsa sizin bunu almayıp 16 mb internet santralinin olmadığı paketten almanız doğru değildir.


Kablolu veya kablosuz bağlantı:

Kablolu bağlantı kablosuz bağlantıya göre fiziksel olarak daha yüksek hızları ve stabiliteyi destekler.İnternet ağınızda kablolu bağlantı tercih etmeniz kablosuza göre daha hızlı internete girmenizi sağlayabilir.Kablolu bağlantılarda kablo uzunluğunun çok uzun olmamasına dikkat edin.Kablo katagorisine göre değişen mesafenin 50 metreyi geçmemesi tavsiye edilir.Ancak uzun mesafe kablo kullanılacaksa kablo yalıtımının ve çapının daha fazla olduğu Cat6 veya Cat7 kablolar tercih edilmelidir.

Sonuç olarak ; Yani kısacası kablolu internet kullanmak kablosuz internet kullanmaktan daha hızlıdır.


Kullanılan DNS sunucu:

Kullandığınız DNS sunucu hızı internet hızınızı etkileyen önemli etkenlerden biridir. DNS sunucular en kısa ifadeyle internetin telefon rehberidir. Siz internet tarayıcınıza www.enginuslu.com yazdığınızda kullandığınız DNS sunucudan bu adresin ip numarası alınır ve siz aslında ip numarası ile o siteye ulaşmış olursunuz. Bu istek ve cevap ne kadar kısa sürede sonuçlanırsa siz o kadar hızlı bir şekilde o siteye ulaşırsınız.

Dns değiştirerek internet hızınızı bi kademe artırabilirsiniz. Dns değiştirme nasıl olur diyorsanız tıklayın.

Uygulamaların etkisi:

Siz internette dolaşırken bilgisayarınızda arka planda çalışan bir çok program vardır. Bu programların kendilerini güncellemesi gerekebilir.Bunun için belirli bir internet bandına ihtiyaç duyarlar ve dolayısı ile kullandığınız internet bandından bir miktar çalabilirler.

Sonuç olarak bilgisayarın arkaplanında çalışan gereksiz programlar , tarayıcılardaki eklentiler internetteki hızınızı yavaşlatır. Bunlardan en kısa yoldan kurtulmanız gerekir.


Antivirüs&Firewall gibi güvenlik uygulamalarının etkisi:

Bu tip programlar bilgisayardaki gelen ve giden tüm istekleri önce analiz eder ve sonra prensiblerine göre uygun ise izin verirler. Bu analiz işleminde harcanan zaman bazen isteğin durumuna ve kullanılan güvenlik uygulamasının algoritma yapısına göre çok fazla olabilir. Bir isteğin onaylanması için harcanan zamanda sizin isteğiniz tepkisiz kalacaktır. Bu durumdan kurtulmak isterseniz güvenlik seviyesinden feragat edip güvenlik uygulamalarını devre dışı bırakabilirsiniz yada algoritma karmaşıklığı çok daha optimize edilmiş bir güvenlik yazılımını tercih edebilirsiniz.

Sonuç olarak: Bilgisayarınızdaki  anti-virüsler her ne kadar az olsada internet hızınızı düşürebilir. İnternet hızını demesekde internette gezinme hızınızı düşürebilir.

İnternet Hızını Artırmak (yükseltmek) için tavsiyeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.