insan-eti-neye-benzerİnsan Etinin Tadı Nasıldır?

Yapılan araştırmalara göre insan vücudun da şeker oranı fazla olduğundan etin tadı çok lezzetliymiş. Hatta insan eti yiyen hayvanlar tekrar tekrar insan eti arar dururlarmış. İnsan vücudunun en lezzetli yeri kalça bölgemizmiş.Bu bilgiye insan eti yiyen insanların yaptıkları röportaj sonucu ortaya çıkmıştır. Bizde sizler için araştırdık ve insan etini yiyen kişilerin konuşmalarını sizinle paylaşmak istedik.

1972′de Uruguay’da bir uçak kazasından kurtulanlar And Dağları’nda mahsur kaldılar ve açlıktan ölmemek için kazada ölen yolcuların etini yemeye karar verdiler. Kurtarıldıktan sonra ‘et kısa süre pişirildiğinde hafifçe kararmasının ete tarif edilmez bir tat verdiğini, sığır etinden daha yumuşak ama hemen hemen aynı tatta’ olduğunu söylediler. Ancak New York’ta 11 kadının canını alan ünlü katil Arthur Shawcrossi, pişirilen insan etinin domuz rostosu tadında olduğunu söylemiş.

İngiltere’nin başkenti Londra’da iki aşçı, tadı insan etine benzeyen bir hamburger yapmaya karar verdi.Bu projeyle dikkatleri üzerlerine çeken Londralı aşçılardan James Thomlinson,istedikleri tada ulaşmak için uzun bir araştırma dönemini geride bıraktıklarının altını çizmiş.

İrlandalı mahkum Alexander Pearce, hapishaneden beraber firar ettiği arkadaşlarını yedikten sonra “İnsan eti domuz ve balık ettine oranla çok lezetti” yorumunda bulunmuştu. Alman yamyam Armin Meiwes, 2007 yılında katıldığı bir televizyon programında insan eti için “Ağızımda eriyor” ifadesini kullanmış.

Mısırlı model Omaima Nelson, insan eti hakkında “Sadece kaslarının tadına baktım ama gözlerinden çok lezzetli ve sağlıklı bir çorba pişirdim” ifadelerini kullanmış.

 

İnsan Etinin Tadı Nasıldır? – Neye Benzer?
Etiketlendi:         

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.