hikaye-yazilirken

Hikaye yazmak düşünüldüğü kadar da basit bir iş değildir. Hikaye yazmaya başlamadan önce mekan-kişi-zaman-olay yapısına dikkat etmeniz gerekmektedir. Dikkat edilmezse eğer hikayede anlam bozuklukları, anlam farklılıkları meydana gelir ve akıcılık kaybolur.

Ayrıca teknik olarak sağlam cümleler kurmasını bilmelisiniz. Bazıları öyküyü yazarken cümlede di’li geçmiş zamanı kullanır ve birden miş’li geçmiş zamana geçer.Bunlara çok dikkat etmelisiniz. Kullandığınız bir miş’li zaman farklı bir bölümde di’li geçmiş zaman ile çelişmemelidir. Hikaye yazarken bunlara dikkat edilmelidir.

Gereksiz sözcükler kullanmayınız. Aynı anlama gelen kelimeleri de peş peşe sıralamamanızın da size faydası olacaktır. Okuyucuyu sıkmamak için uzun cümlelerden kaçınılmalı, olayları anlatırken bir kaç kelimeyle okuyucunun olayı kafasında canlandırabilmesi sağlanmalıdır.

Hikayenin anlatıcısı, birinci tekil kişi ya da üçüncü tekil kişi olabilir. Her iki yönteminde bazı avantaj ve dezavantajları mevcuttur. Birinci tekil kişinin ağzından anlatılan hikayeler duyguların okuyucuya yansıtılması açısından avantajlıysa da; olayları tek kişinin bakış açısından anlatacağından kimi zaman elverişiz olacaktır. Üçüncü tekil kişi ise olayları gördüğügibi anlatır.Bu yüzden hikayenin gidişatı göz önünde bulundurulmalıdır.

Hikaye Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.