gunluk-nasil-yazilirToplumda birçok kişi gün içinde hatırlamak istediklerini bir yerlere sürekli not eder.Fakat bunun dışında da gün içerisinde yaşadıklarını ileride hatırlamak isteyebilir.Bu tür kişiler sık sık günlük tutar.Fakat birçok kere yarıda kalırlar ve ya her gün tutulmaz.Bu yazıda bir günlük nasıl tutulur ve nasıl yazılmalıdır sorusuna cevabı bulacağız.

Günlük Özellikleri 

Öncelikle sizi yazmaya teşvik edecek bir kalem ve defter – ajanda- edinmelisiniz.Bir mavi tükenmez kalem ile yazmak size her ne kadar basit gelcekse de, eski zamanlardaki gibi hakikî dolma kalem ile yazmak sizi daha istekli ve sürekli kılacaktır.Bu nedenle kalem olarak gerçek bir dolma kalemi almanızı öneririm.

Ortaokulda birçok kez hocalarımız günlük yazdırırdı ve bunlar genelde “şunu yaptım” , “buraya gittim” gibi yazılar olurdu.Fakat yetişkin birinin yazısı kesinlikle böyle olmamalıdır.Günlüğün asıl içeriği gün içinde yaşanan olaylar ve durumlarda edinilen tecrübe ve duyguları kağıda yansıtmaktır.

Örneğin, yükseklik korkunuzu yenecek bir duruma girdiyseniz bunun sizi ne kadar sevindirdiğini veya o an ne yaşattığını duygu yogunluluğu ile yazabilirsiniz.

Günlük yazmadaki bir diğer husus ise uzunluğudur.Bazen yazacağınız 5 cümle, yazılabilecek 5 sayfaya değer bulabilir.Demiştik ya önemli olan satırlardaki duygu yüklülüğüdür.

Peki ne işe yarayacak günlük yazmamız?

Günlük yazmak ne işe yarar ? Günlük nasıl yazılır?

Az önce verdiğimiz uçak korkusu örneğindeki gibi bir durum yaşayacaksınız belki.Ve açıp okuyacaksınız.Korkularımın üzerine gitmişim diyerek cesaret ve güç bulacaksınız.Kısaca günlük, hissettiklerinizi günden güne depolayan satır topluluğu olacaktır.
Günlük yazmak size cesaret ve azim verecektir. Ve günlüğü doldurmak için hergün farklı atraksiyonlara kendinizi atacaksınız.

İşte birkaç güzel günlük örnekleri :

(Resimlerin orjinalleri için üzerine tıklayınız.)

gunluk-ornegi gunluk-ornegi2

Günlük nasıl yazılır – özellikleri – Örnek günlük tipi

Günlük nasıl yazılır – özellikleri – Örnek günlük tipi” üzerine 2 düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.