Gülmek neden bulaşıcıdır? İşte Cevabı

Evet, bugün sizlere gülmenin neden bulaşıcı olduğundan bahsedeceğiz. Elbet bir yerde hepimiz bu konuşmaya denk gelmişizdir gülmek bulaşıcıdır. Peki ya ama neden gülmek bulaşıcı da ağlamak hüzünlenmek bulaşıcı değil?

Neden güleriz isterseniz öncelikle bunu açıklayalım.

Günlük hayatta birçok olaya güleriz. Gülmenin birçok sebebi olabilmektedir. Bunlardan birkaçını dile getirecek olursak. Sohbet esnasında yapılan komik bir şaka, sakarlık bir durum,  gıdıklanma, absürt bir olay karşısında kendimizi tutamayıp güldüğümüz durumlar olabilmektedir. Gülmek kendimizi mutlu hissettiğimiz anlardan birisidir.  Ayrıca gülmenin etkisi o kadar güçlüdür ki sosyal toplumda insanlar arasında güçlü bir bağ oluşturur. Düşünün bir iş görüşmesine gittiniz ve karşınızdaki yetkili size gülümseyerek yaklaşıyor kendimizi daha rahat hissederiz değil mi?

Peki gülmek neden bulaşıcıdır?

İnsanların ses veya herhangi bir olaya karşı verdiği tepki beyindeki premotor kortikal bölgesinde bulunan hücreler sayesinde açığa çıkar. Verilen bu tepki yüzümüzdeki kasları harekete geçirerek gülmemizi, hüzünlenmemizi sağlamaktadır. Londra üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre seslerin niteliklerine göre insanın verdiği tepkiler değişmiştir. Örnek verecek olursak gülen bir insana karşı insanın verdiği tepki daha hızlı olmakla beraber ağlayan çığlık atan bir kişiye karşı verdiği tepki daha yavaş olduğu gözlemlenmiştir.

İşte bu örneğe bakarak insanın beynindeki o bölgenin gülmeye daha fazla tepki yarattığını görüyoruz. Böylelikle gülen insanlar karşısında bizler de kendimizi tutamayarak en azından gülümseriz veya daha öteye gidip kahkaha atmaya başlarız.

Gülmenin bulaşıcı olmasını radyo ve televizyon programları da sık sık kullanmaktadır. Her gün izlediğimiz dinlediğimiz radyo televizyonlarda komedi programlarının çoğunda arka fonda kahkaha sesleri bulunmaktadır. İşte bu efektleri kullanarak insanları gülmeye zorlamaya çalışmaktadır. İzlediğimiz şeyler he ne kadar komik olmasa bile arka fona koyulan bir kahkaha sesi gülmenin bulaşıcılık etkisiyle bizleri güldürecektir.

Sizde bize katılın, gülmenin bulaşıcı olduğunu siz hangi yaşadığınız olayla deneyimlediniz. Lütfen yorumlarda belirtin.

Bol kahkahalı, bol gülmeli, bol neşeli günler.

Gülmek neden bulaşıcıdır? İşte Cevabı
Etiketlendi:             

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.